Po riječima predsjednika Županijskog ureda HUS-a Joze Marića, blokada je prekinuta jer su kasno sinoć iz Vlade dobili jamstva da će se otkazi povući i u najkraćem roku riješiti žalba Državnog odvjetništva na predloženi stečajni plan.
Marić nije želio reći od koga su dobili jamstva, već samo da ih je o tome izvijestio predsjednik HUS-a Ozren Matijašević. Dodao je da će se predstavnici sindikata već u ponedjeljak u Zagrebu sastati s čelnicima vladina Ureda za socijalno partnerstvo kako bi dogovorili mogućnosti povlačenja otkaza ugovora o radu i nastavak rješavanja slučaja Salonit, odnosno stečajnoga postupka.
"U ovom trenutku prekidaju se do daljnjega sve sindikalne akcije", poručio je Marić.
Predsjednik Trgovačkog suda u Splitu Ivo Bakalić na današnjoj je konferenciji za novinare kazao da je odluka o otkazivanju ugovora o radu morala biti donesena sukladno Zakonu, te da bi "isplaćivanje plaća bez rada bilo protuzakonito i suprotno interesima ostalih vjerovnika".
Što se tiče vladina jamstva da će otkazi biti povučeni, Bakalić tvrdi kako o tome odlučuje stečajni upravitelj uz suglasnost suca te da nije čuo za tu informaciju i ne može ju komentirati.
Radnici koji se protive otkazima, rekao je Bakalić, bore se za svoje interese, a stečajni upravitelj i stečajni sudac po Zakonu moraju se brinuti o interesima svih vjerovnika. Stoga bi pristati na isplaćivanje više od milijun kuna na mjesec za plaće, a bez rezultata rada, bilo oštećivanje vjerovnika, ustvrdio je.
Skup i zahtjevi radnika koji su zauzeli tvornicu predstavljaju ucjenu prema stečajnom sucu i organizator skupa počinio je kazneno djelo prisile prema pravosudnom djelatniku, rekao je Bakalić dodajući kako "u situaciji kada se ispred zgrade suda viče: 'Dobit ćete batine", Ubit ćemo vas", Zapalit ćemo sud!', neće ni s kim razgovarati".
Predstavnici radnika Salonita i ministarstava zdravstva, gospodarstva i zaštite okoliša u solinskom gradskom Poglavarstvu danas su raspravljali o izradi prijedloga paketa zakona koji bi trebali ući u žurnu saborsku proceduru. Tim bi se zakonima, uz ostalo, trebao riješiti status radnika oboljelih od azbestoze koja bi se trebala uvrstiti među profesionalna oboljenja. Zaključeno je da se zbrinjavanje oboljelih radnika mora usuglasiti sa sindikatima i udrugama i na međuresornoj skupini, a na taj bi se način moglo zbrinuti najmanje stotinu radnika Salonita.
Nasljednici radnika preminulih od azbestoze također će imati pravo na obeštećenje, a razina odštete mora se još usuglasiti prema kategorijama bolesti.
Također je dogovoreno da se provede dekontaminacija na oko 90 tisuća četvornih metara tvornice i odlagalištu kancerogenog azbesta u obližnjim Mravincima prema prijedlogu sanacije koji do kraja godine treba izraditi Institut građevinarstva Hrvatske, a sanacija bi trebala početi najkasnije u veljači iduće godine.
Time bi se ubrzao i ulazak strateškog partnera radi prenamjene proizvodnje u ekološki prihvatljivu proizvodnju jahti i brodskog namještaja prema prihvaćenom stečajnom planu na koji je žalbu uložilo Županijsko državno odvjetništvo smatrajući da je prihvaćena ponuda drniške tvrtke "R.L.E." slabija i nepovoljnija od one koju nude "Katran abrazivi" iz Zagreba.
O toj žalbi odlučuje Visoki trgovački sud.