Interes je da se na lokaciji Salonit Vranjic nastavi ekološki i zdravstveno prihvatljiva proizvodnja bez daljnje uporabe azbesta, rekao je novinarima nakon sastanka u Uredu za socijalno partnerstvo njegov predstojnik Vitomir Begović.
"Predložili smo nadležnim tijelima stečajnog postupka da se zatečene radnike zadrži u radnom odnosu sve do okončanja stečajnog postupka, tako da se izabere strateški partner koji će na toj lokaciji nastavit daljnu proizvodnju na ekološki i zdravstveno prihvatljiv način", kazao je Begović.
Dodao je da su nadležna ministarstva izradila zakonska rješenja i pravilnik kojima će se regulirati zbrinjavanje oboljelih od azbestoze.
Predstavnik HUS-a Jozo Marić izrazio je nezadovoljstvo što je 10. listopada 126 radnika dobilo otkaz, iako je Trgovački sud usvojio stečajni plan, a strateški partner, koji bi preuzeo radnike, čeka na vratima.
Smatra da je to još jedno pogodovanje bivšem direktoru Salonita Jozi Ćurkoviću, za kojim je zbog gospodarskih malverzacija raspisana tjeralica.
Marić je najavio da će sindikat tražiti razgovor s premijerom Ivom Sanaderom kako bi ubrzali potrebne radnje, jer je strateški partner spreman preuzeti 350 radnika.
Riječ je R.L.E. obrtu Trogir koji bi u korporaciji s jednom engleskom tvrtkom proizvodio i opremao luksuzne jahte, u što bi u idućih pet godina bilo uloženo 300 milijuna eura. Time bi se zamijenio dosadašnji program proizvodnje cijevi i druge opreme od kancerogenog azbesta.
"Volio bi vidjeti ustanovu koja će odbiti takav stečajni plan i otkazati ugovore o radu", ustvrdio je Marić.
Stotinjak radnika Salonita danas je prosvjedovalo pred Visokom trgovačkim sudom u Zagrebu, od kojeg su dobili odgovor da će u zakonskom roku od mjesec dana biti prihvaćene ili odbačene žalbe na stečajni plan.