"Zadovoljni smo tekstom predloženog Ustava, te formulacijom da je Srbija država srpskog naroda, jer smo se od početka protivili bezličnom određenju građanske države", kazao je na konferenciji za novinare Branislav Švonja, predsjednik Zajednice Srba Hrvatske i Bosne i Hercegovine, nevladine organizacije koja - po njegovim riječima - okuplja 170 tisuća Srba izbjeglih iz Hrvatske i BiH.
Švonja je naglasio da je ta organizacija "nezadovoljna položajem Srba u Hrvatskoj", tvrdeći da su oni ugroženi i da ne mogu ostvariti svoja prava, navodeći probleme neriješenih stanarskih prava, ostvarivanja mirovine, konvalidacije radnog staža i isključenost iz procesa privatizacije.
"Srbi su izloženi diskriminaciji na nacionalnoj osnovi", tvrdi Švonja, optužujući Vladu Hrvatske kao "najvećeg krivca" za položaj srpske zajednice, zbog "opstruiranja povratka" i stvaranja "privida poboljšanja položaja srpske manjine pred međunarodnom zajednicom".
Predstavnici Zajednice Srba iz Hrvatske i BiH zatražili su od vlasti Srbije i međunarodne zajednice da izvrše diplomatski pritisak na službeni Zagreb "kako bi se poboljšao položaj Srba u Hrvatskoj".
Zajednica Srba iz Hrvatske i BiH jedna je od brojnih nevladinih organizacija koje se bave problemima izbjeglih Srba iz Hrvatske i BiH i koja se povremeno oglašava u javnosti vezano uz probleme izbjeglica.