"Ustav Srbije ne promiče ideju građanske države, već države Srba i drugih manjina, što će odvojiti Srbiju od Europe", ocjenjuje čelnik Međunarodne helsinške federacije. "Sudstvo je novim Ustavom stavljeno pod nadzor Vlade i parlamenta, biti će teško integrirati međunarodne sporazume u zakon, lako se uvodi izvanredno stanje, što može biti zloupotrijebljeno, naročito ako Vlada strahuje od gubitka moći, a moguća je i parlamentarna diktatura", navodi Rodes.
On je, kako prenosi B 92, rekao i da je taj "Ustav pun kontradiktornosti kada je riječ o pitanjima manjinskih prava i vjerskih sloboda".
"Prava su zajamčena, ali Parlament ih može ukinuti kada poželi. Ustav je recept za centralizirani sustav, a međunarodna iskustva su pokazala da se stvari rješavaju decentralizacijom", naglasio je Rodes.
U Srbiji je u tijeku kampanja za referendum o novom Ustavu Srbije, koji će se održati 27. i 28. listopada. Građane se poziva da glasuju za Ustav i to se tumači kao "najveći državni interes" budući da se u njegovoj preambuli definira Kosovo kao sastavni dio Srbije.