FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ISPRAVAK VIJESTI HNA 6403: "Predsjednik Mesić..."

ZAGREB, 21. listopada 2006. (Hina) - Molimo korisnike da u posljednjoj rečenici vijesti HNA 6403 pod naslovom "Predsjednik Mesić na obilježavanju 50. obljetnice mađarske revolucije" isprave pogrešno navedenu godinu te da umjesto 1959. napišu 1956.

Ispravak vijesti br. 6403

Predsjednik Mesić na obilježavanju 50. obljetnice mađarske revolucije

ZAGREB, 21. listopada 2006. (Hina) - Molimo korisnike da u posljednjoj rečenici vijesti HNA 6403 pod naslovom "Predsjednik Mesić na obilježavanju 50. obljetnice mađarske revolucije" isprave pogrešno navedenu godinu te da umjesto 1959. napišu 1956.

Ispravljenu vijest ponavljamo u cijelosti:

Predsjednik Mesić na obilježavanju 50. obljetnice mađarske revolucije

ZAGREB, 21. listopada 2006. (Hina) - Dvadesetak šefova država i vlada, među kojima i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, sudjelovat će u ponedjeljak u Budimpešti na obilježavanju 50. obljetnice mađarske revolucije, jednog od prijelomnih događaja suvremene povjesti te zemlje kojim su iskazane demokratske težnje mađarskog naroda u otporu prema komunizmu i borba protiv sovjetske dominacije.

Predsjednik Mesić stiže u Mađarsku u nedjelju navečer, kada će domaćini proslave predsjednik Laszlo Solyom i premijer Ferenc Gyurcsany ugostiti visoke dužnosnike na svečanoj večeri.

Očekuje se dolazak predsjednika Austrije, Belgije, Češke, Finske, Irske, Latvije, Litve, Makedonije, Malte, Njemačke, Poljske, Portugala Rumunjske, Slovačke, Švicarske, španjolskog kralja i nadvojvode Luksemburga, predsjednika Europske komisije i glavnog tajnika NATO-a te nekoliko premijera i ministara vanjskih poslova.

Središnji dio proslave održat će se u ponedjeljak vojnom ceremonijom i polaganjem cvijeća ispred Memorijalne vatre žrtvama revolucije. Predviđen je i obilazak izložbe "Homage herojima 1956." te polaganje cvijeća na parceli 301 gradskog groblja gdje su pokopane identificirane i neidentificirane žrtve revolucije te tadašnji premijer Imra Nagy.

Kako se očekuje, okupljeni državnici usvojit će Deklaraciju slobode u kojoj će izraziti počast žrtvama tih krvavih događaja i podsjetiti svijet na poruke revolucije koja je ostavila dubokog traga na politička kretanja u Mađarskoj, Europi i u cijelom svijetu u proteklih 50 godina.

Početkom revolucije smatra se masovno okupljanje sveučilišnih studenata pred zgradom parlamenta 23. listopada 1956. godine koji su zahtijevali nacionalnu neovisnost Mađarske od bivšeg SSSR-a i uvođenje demokracije. Nemiri su se ubrzo proširili svim većim gradovima što dovodi do sloma komunističke vlasti odane SSSR-u i postavljanja Imre Nagya za premijera.

No, u Mađarsku 4. studenoga ulazi 2.500 sovjetskih tenkova i 100.000 vojnika koji u tjedan dana svladavaju oružani otpor demokratskih ustanika. U krvavoj odmazdi ubijeno je više od 300 dužnosnika, uključujući Nagya i nekoliko članova vlade, 22.000 ljudi osuđeno je na dugogodišnje zatvorske kazne, a više od 200.000 građana pobjeglo je iz zemlje, najvećim dijelom u Austriju.

Unatoč tome povjesničari danas smatraju kako je revolucija 1956. godine dokrajčila ekspanziju komunističke ideologije u Europi i srušila iluzije o komunističkom sustavu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙