Sjednici je bio nazočan i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, te je istaknuo kako je Istra jedna od prvih europskih regija koja se suočila s pošasti fašizma.
"Hrvatski antifašizam dao je veliki doprinos ne samo u pobjedi antifašističke koalicije u Drugom svjetskom ratu nego i u građenju demokratske Hrvatske", kazao je Mesić dodavši da i danas ima onih koji pokušavaju umanjiti značaj antifašističkog pokreta.
Predsjednik je istaknuo kako je "antifašizam u temeljima Hrvatske, i određuje njezinu budućnost" te da je "hrvatska budućnost ujedinjena Europa".
Istarski župan Ivan Jakovčić kazao je kako je Dan Istarske županije "dan kojim se jasno želi dokazati da Istra ostaje vjerna svojoj povijesti i vrijednostima dosegnutim u toj povijesti". Pozvao je sve političke stranke, tvrtke, ustanove, nevladine udruge i građane na konsenzus o razvoju Istre.
"To je poziv i hrvatskoj Vladi za njeno uključivanje u sve istarske programe razvoja jer bez Vladine potpore ne možemo očekivati realizaciju projekata poput nove bolnice, sveučilišta i izgradnje Istarskog ispilona u profilu autoceste", rekao je Jakovčić.
Hrvatski predsjednik Stjepan Mesić prije večerašnje sjednice Skupštine Istarske županije obišao je novu odnosno dionicu Istarskog ipsilona od Vodnjana do Pule.
Komentirajući, na upit novinara, izjavu slovenskog ministra vanjskih poslova Dimitrija Rupela kako bi Slovenija trebala imati ingerenciju za cijeli Piranski zaljev te kako međunarodna arbitraža nije jedino rješenje o tom pitanju, predsjednik Mesić je kazao da "to počinje malo biti smiješno".
"Ja sam ministra Rupela susreo u Ujedinjenim narodima, razgovarali smo o tom pitanju i morao sam se s njim našaliti. Rekao sam mu da ako oni budu i dalje izvodili naoružane policajce i specijalce na granicu na Muri, mi ćemo biti prisiljeni izvesti jedno dobrovoljno vatrogasno društvo i pošpricat ćemo ih. Mislim da će mo s tim vatrogasnim društvom riješiti i ove njegove prijetnje u Piranskom zaljevu", kazao je Mesići.
Odgovarajući na pitanje novinara koliko je Hrvatska sigurna od mogućih terorističkih napada, Mesić je kazao kako je Hrvatska sigurna zemlja.
"Naše institucije funkcioniraju, iako bi stvari mogle biti bolje što se tiču sigurnosti. Ne trebamo se plašiti za svoju sigurnost ali moramo tražiti veće provođenje zakona i isključiti selektivnost u provedbi zakona bez obzira o kome se radilo", dodao je.
Komentirajući prosvjede mađarskih građana i oporbe u Budimpešti, nakon što je javnost doznala da je mađarski premijer lagao narodu, predsjednik Mesić je rekao da ni političar ni bilo tko drugi ima pravo lagati. Dodao je kako oni mogu imati krive informaciju na temelju kojih donose krive zaključke ali se onda za to treba ispričati.