Iako nije riječ o matičnom tijelu za pitanja medija, Pero Kovačević (HSP) predložio je da Vladin prijedlog o razrješenju razmotri i Odbor za zakonodavstvo, ocijenivši da je Vladina odluka pravno upitna.
"Vlada je ovu odluku donijela ishitreno, ona je pravno upitna i može imati velike štetne posljedice po funkcioniranje Hine", smatra Kovačević.
Upozorio je i na činjenicu da Vlada nije predložila rješenje na temelju kojega će Hina funkcionirati do izbora novog Vijeća, dok Josip Leko (SDP) smatra da to pitanje ne treba riješavati Vlada, nego Sabor, koji je Hinin osnivač.
Da je riječ o velikom pravnom problemu uvjeren je i predsjednik Odbora Florijan Boras (HDZ), koji je, međutim, ocijenio da je pitanje presloženo da bi se danas donijelo bilo kakvo mišljenje.
Predložio je zato da se Odbor do sutra bolje informira o čitavoj situaciji, da prikupi potrebni materijal i da o svemu raspravi sutra, što su članovi Odbora i prihvatili.
Odbor za zakonodavstvo danas je razmotrio niz zakonskih prijedloga, među kojima je najviše pažnje izazvao prijedlog potvrđivanja Memoranduma o zajmu Međunarodne banke za obnovu i razvoj za potrebe prilagodbe poljoprivrednog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU.
Članovi Odbora jednodušno su ocijenili da je prijedlog nejasan, te da se iz njega ne da iščitati na što će se konkretno potrošiti 25 milijuna eura zajma i ukupan iznos veći od 40 milijuna kuna, predviđen za provedbu cjelokupnog projekta usklađivanja.
Pero Kovačević je protumačio da Vlada takvim prijedlogom priznaje da je Ministarstvo poljoprivrede nesposobno hrvatske zakone uskladiti s europskima.
Slično misli i Josip Leko, koji je ocijenio da Hrvatska nema izglede prilagoditi svoje zakonodavstvo, s obzirom da s EU pregovara o više od 30 poglavlja, a samo za poljoprivredu joj treba toliki novac.