Na američkom je tržištu barel sirove nafte pojeftinio 74 centa, na 59,81 dolara. Na tržištu u Londonu spustio se 86 centi, na 59,55 dolara za barel.
Otkad su sredinom srpnja dosegnule rekordnih 78,40 dolara, cijene nafte na američkom su tržištu oslabile gotovo 19 dolara, što je njihov najveći pad u 15 godina. Njihovo spuštanje potiče postupno jenjavanje zabrinutosti ulagača oko Irana, kao i činjenica da se ovogodišnja atlantska sezona uragana pokazala neočekivano blagom.
Nafta je dodatno znatnije pojeftinila prošli tjedan, pod utjecajem zabrinutosti oko usporavanja gospodarskog rasta u najvećem svjetskom potrošaču SAD-u te gubitci od ulaganja u naftu hedge fonda Amaranth Advisors, koji se mjere u milijardama dolara.
"Cijene su izgubile podršku od ljetne sezone rasta potražnje, a povrh svega toga američko gospodarsko usporavanje postaje sve izražajnije", kaže Eoin O'Callaghan iz BNP Paribas.
BP-jeva najava obnove pune proizvodnje na naftnom polju na Aljasci ranije nego je očekivano pridodala je pozitivnom raspoloženju na tržištima glede opskrbe. Ta je britanska naftna kompanija u petak objavila da će u roku od oko tjedan dana povećati proizvodnju svojeg naftnog polja Prudhoe Bay za oko 150 tisuća barela nafte dnevno.
Tako će obnoviti svoju proizvodnju s punim kapacitetom od 400 tisuća barela dnevno u manje od dva mjeseca od kada je bila prisiljena srezati proizvodnju radi popravka naftovoda.
Cijene nafte padaju i pod utjecajem nastavljenog rasta američkih zaliha destilata na najvišu razinu u gotovo osam godina, te rekordnog rasta zaliha prirodnog plina, što potrošačima jamči dovoljnu opskrbu za zimske mjesece.
Ulagači se istodobno sve više zabrinjavaju oko brzine rasta američkog gospodarstva. Ta briga dodatno je uvećana prošloga tjedna nakon što je ključni indeks poslovne aktivnosti u srednjeatlantskoj regiji pao po prvi puta od travnja 2003.