U izjavi je navedeno da ustavne promjene "osim reforme središnjih institucija BiH trebaju sadržavati novu administrativno-teritorijalnu organizaciju BiH".
Izjavom o ustavnim promjenama traži se jamstvo za zaštitu vitalnoga nacionalnog interesa u Domu naroda državnog Parlamenta BiH.
"Ustavne promjene se trebaju usvajati institucionalno u parlamentarnoj skupštini BiH bez majorizacije i pritisaka uz postizanje političkog konsenzusa sva tri konstitutivna naroda", navodi se u Izjavi o ustavnim promjenama koju su potpisali čelnici svih parlamentarnih stranaka u BiH s hrvatskim predznakom osim HDZ-a BiH.
Glavni tajnik HDZ-a BiH Nevenko Herceg, koji je također nazočio sastanku, rekao je da njegova stranka nije ni odbila ni prihvatila ponuđenu Izjavu o ustavnim promjenama i da će se o njoj očitovati naknadno kad je razmotre stranačka tijela. On je zamjerio organizatorima skupa, HDZ-u 1990., što Izjava o ustavnim promjenama nije spomenuta u pozivu za sastanak.
Predsjednik HDZ-a 1990. Božo Ljubić je najavio da će Izjava o ustavnim promjenama biti dostavljena i novoizabranom hrvatskom članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću.
"Izjava će biti test za Komšića da se vidi koliko je on u stanju funkcionirati kao predstavnik hrvatskog naroda u Predsjedništvu BiH", dodao je Ljubić. Komšić je za hrvatskog člana Predsjedništva BiH izabran kao kandidat SDP-a BiH.
Izjavu o ustavnim promjenama u BiH Ljubić je ocijenio "novim početkom" za svehrvatski konsenzus. Po njegovim riječima, nitko u ime Hrvata u BiH ubuduće neće moći pregovarati o ustavnim promjenama ne uvažavajući načela iz Izjave.