Iznos nepodmirenih potraživanja pravnih osoba od 11,2 milijarde kuna na kraju lipnja, što je za 4 posto više nego prošle godine, zabrinjava, jer podsjeća na razdoblje nelikvidnosti početkom desetljeća, što je znatno usporavalo gospodarske aktivnosti, rekao je Mesić.
Prema njegovom mišljenju, glavni tekući ekonomski cilj mora biti ostvarivanje ciljeva u aranžmanu s Međunarodnim monetarnim fondom, odnosno povećanje bruto društvenog proizvoda u ovoj godini za 4,5 posto, inflacija od 3,5 do 3,75 posto te proračunski deficit od najviše 3 posto BDP-a.
Prema predsjednikovom mišljenju, ne manje važan cilj treba biti povećanje prosječne stope povrata ulaganja, koja sada u realnom sektoru iznosi 4 posto, što znači da poduzetnik tek za 25 godina može očekivati povrat uloženih sredstava. U zemljama OECD-a, rekao je Mesić, ta stopa je 12 posto, a razdoblje povrata uloženih sredstava 8,3 godine.
U financijskom sektoru, pak, dodao je Mesić, prosječna stopa povrata na uložena sredstva je 20 posto, uz razdoblje povrata od 5 godina.
Predsjednik Mesić i na današnjem skupu ponovio je svoje poznate teze o nužnosti uspostave socijalno-tržišnog gospodarstva, nasuprot neoliberalnom modelu.
Da bi se to moglo postići, rekao je, treba izmijeniti dio regulative te poboljšati rad institucija sistema koje moraju osigurati jednakost pred zakonom, učinkovito sprječavanje korupcije i djelatnu potporu poduzetnicima.
Predsjednik Mesić je dodao da aktualni sudski sporovi, u kojima se na vidjelo iznosi baratanje visokim svotama novca, svjedoče da te institucije nisu uvijek dobro funkcionirale i da je zbog toga zemlja pretrpjela značajni materijalni gubitak.
Odgovarajući na pitanja poduzetnika, predsjednik Mesić istaknuo je potrebu jačanja gospodarske diplomacije, otvaranja izvaneuropskih tržišta za hrvatsko gospodarstvo te se založio za kreativni, a ne birokratski pristup poduzetničkim zahtjevima i potrebama.