Hrvatski veleposlanik u Srbiji Tonči Staničić je, istaknuvši posebice gospodarsku suradnju, naglasio da je na političkim elitama i medijima velika odgovornost da održe pozitivan trend u ukupnim odnosima.
"Izuzetno sam zadovoljan rastom gospodarske suradnje. Ona posljednjih godina strahovito raste. U ovoj se godini očekuje da bude dostignuto 800 milijuna dolara ukupne trgovinske razmjene, što je ranije bilo u domeni znanstvene fantastike", rekao je on.
Po njegovu mišljenju gledanje unazad može imati negativne posljedice u kretanju prema naprijed, jer bi i na ovakvom skupu, ma koliko svi bili dobronamjerni, "bilo teško postići konsenzus o pitanjima skore prošlosti".
Dužnosnik Pakta za stabilnost jugoistočne Europe i bivši ministar vanjskih poslova SCG Goran Svilanović, podsjetio je kako je tijekom proteklog desetljeća učinjeno jako puno i uklonjen veći broj spornih pitanja koje su opterećivale odnose Beograda i Zagreba, a "kao još nerješena pitanja naveo je status Srba u Hrvatskoj i povratak izbjeglica".
On i ostali sudionici tribine su kao izuzetno uspješan primjer rješenja pitanja granice istaknuli Prevlaku, što je rješeno dogovorom vlada dviju zemalja i može biti primjerom u regiji. Veoma pozitivno je ocjenjeno i drženje vlade Hrvatske glede pregovora o Kosovu, što je regionalni primjer odgovornog ponašanja.
Svilanović je naglasio i da je odnos između premijera Srbije i Hrvatske Vojislava Koštunice i Ive Sanadera dobar primjer za cijelu regiju. Istaknuo je kao pozitivno i najavljenu regionalnu suradnji u gospodarstvu između hrvatskog Agrokora i srbijanske Delte.
Bivši veleposlanik SCG u Zagrebu Milan Simurdić podsjetio je da su tijekom proteklog desetljeća potpisani sporazumi o manjinama, socijalnom osiguranju i mirovinama i Sporazum o slobodnoj trgovini, uspostavljeni vojni odnosi, kao i da policija preuzima kontrolu nad granicom što je "dokaz rasta povjerenja na obje strane".
Prema njegovim riječima, ipak, "najveći proboj u diplomatskim odnosima učinjen je ukidanjem viza".
Sudionici tribine istaknuli su kao izuzetno važno suočavanje s vlastitom prošlošću i zato se pozdravlja suradnja pravosuđa dviju država kako bi oni koji su počinili ratne zločine, ili za njih osumnjičeni, bili procesuirani.
Svi sudionici tribine, u kojoj su još sudjelovali predsjednik odbora za međunarodne odnose pri Socijaldemokratskoj partiji Hrvatske Zoran Milanović i predsjednik Europskog pokreta u Srbiji Živorad Kovačević, istaknuli su da ako postoje neki sporovi oko prošlosti, kada je u pitanju budućnost nema nikakvih nesuglasnosti.