Prema riječima predsjednika Udruženja drvoprerađivačke industrije HGK Jerka Zovka, hrvatski prerađivači drva zainteresirani su za suradnju sa sektorskim tvrtkama iz Srbije, posebice oko plasmana na tržištu Rusije kojemu, kako je rekao, za razliku od Srbije, Hrvatska ima nešto manji pristup.
Govoreći o drvoprerađivačkoj industriji RH, Zovak je ocijenio kako stanje u tom sektoru i dalje nije zadovoljavajuće, iako, kako je dodao, Vlada prepoznaje značaj koji drvna industrija ima za razvoj Hrvatske.
"Najmanje smo četiri puta vredniji za RH od brodogradnje, ali smo tretirani puno lošije od te djelatnosti", ustvrdio je Zovak.
Predsjednik Upravnog odbora Agencije za drvo Republike Srbije Zdravko Popović izrazio je zainteresiranost srbijanskih drvoprerađivača za suradnju s hrvatskim tvrtkama s kojima su do sada postojali tek pojedinačni oblici suradnje.
U Srbiji djeluje oko 3.500 drvoprerađivača koji zapošljavaju oko 35.000 radnika, rekao je Popović dodajući kako se srbijanska industrija prerade drva susreće s niz problema, od nedostatka pojedinih vrsta drveta do loše strukture izvoza u kojemu primarni i finalni proizvodi sudjeluju podjednako u izvozu, što je ocijenio nezadovoljavajućim.
Prema njegovim riječima, po prvi put u zadnjih deset godina, drvna industrija Srbije u 2005. godini ostvarila je deficit u razmjeni s inozemstvom.
Pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Ivica Grbac poručio je kako je Vlada prepoznala značaj koji u Hrvatskoj ima drvoprerađivačka industrija u čiji će razvoj, kako je naveo, u narednih pet godina biti uložen 201 milijun kuna poticajnih nepovratnih i 4,1 milijardu kuna kreditnih sredstava.
U procesu smo stvaranja potpuno novog sustava u preradi drveta koji bi hrvatskoj drvoprerađivačkoj industriji trebao osigurati konkurentnost i stabilnost u poslovanju, rekao je Grbac najavivši donošenje novih mjera koje će im u tome pomoći kao što je izrada nacionalne strategije dizajna.
(Hina) xzdra yds