Buduća šećerana, koja će biti najveća u regiji, ujedno je jedan od najvećih projekata u prehrambenoj industriji u Bosni i Hercegovini.
Visina izravne investicije u gradnju šećerane je 30 milijuna eura, uz obrtni kapital i sirovine penje se na 50 milijuna eura.
Stručnjaci ističu da Bosna i Hercegovina nema vlastitu sirovinu za proizvodnju šećera, odnosno ima je vrlo malo, pa će buduća šećerana uvoziti sirovinu. To pak znači da prilikom izvoza neće imati nikakvih olakšica, jer konačni proizvod, šećer, neće imati oznaku BiH porijekla, pa neće imati preferencijalni tretman, odnosno porezne olakšice.
Investitori ipak ističu da je njihova odluka o gradnji i zajedničkom ulaganju u šećeranu, utemeljena je na opsežnoj dvogodišnjoj analizi tržišta šećera u Bosni i Hercegovini i susjednim zemljama, u prvom redu Hrvatske i Srbije, te ocjenjuju da je sad pravo vrijeme za početak realizacije ove greenfield investicije, s obzirom na to da će prema odluci Europske unije uslijediti određene promjene u industriji šećera.
SCO i Agrana godinama uspješno surađuju u izvozu šećera iz Europske unije, a jedan su od značajnijih dobavljača i za hrvatsko tržište.
SCO je tvrtka u vlasništvu obitelji Studen, registrirana u Austriji. Bavi se trgovinom i plasmanom prehrambenih proizvoda te distribucijom i zastupanjem.
Austrijska Agrana grupacija u svom sastavu ima tri šećerane u Austriji i po dvije u Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj i Rumunjskoj.