Osim 400 stalno zaposlena radnika u ovogodišnjoj kampanji prerade šećerne repe zaposleno je još tristotinjak sezonskih radnika.
Govoreći o razvojnom putu najstarije hrvatske šećerane, Osječke tvornice šećera, Josip Pavić, predsjednik Uprave Kandit Premijer, u čijem je sastavu šećerana, istaknuo je kako je današnja svečanost i značajna obljetnica za gospodarstvo grada, regije i cijele Hrvatske.
U vrijeme dok se u Europi velik broj šećerana zatvara osječka Tvornica šećera ima ambiciozne razvojne planove i želju ne samo da opstane nego da postane vodeća šećerana u Europi, kazao je Pavić.
Osječki dogradonačelnik Vladimir Šišljagić, čestitajući jubilej, naglasio kako je obveza i grada i županije, ali i države da se izbore za kvalitetne poticaje u poljoprivredi kao i za opstanak i razvoj najstarije hrvatske šećerane.
Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Dragan Kovačević istaknuo je kako u današnjim uvjetima globalizacije, u kojoj je konkurentnost jedina šansa opstanka, treba biti tehnološki konkurentan.
"Uspjeli smo se izboriti za izvoznu kvotu šećera od 180.000 tona umjesto sto tisuća koliko je bila za nas predviđeno u EU", kazao je Kovačević.
No, upozorio je da se kod nas još uvijek proizvodi samo šest tona šećera u jednom satu, dok je to u EU osam tona po satu, a negdje već i do deset tona.
Nije isključeno, naglasio je, kako će se u dogledno vrijeme predstavnici sve tri hrvatske šećerane morati naći i dogovoriti model zajedničkog poslovanja i nastupa na tržištu kako bi proizvodnja u hrvatskim šećeranama dostigla standarde EU.
(Hina) xvs yds