Jutros se, naime, sastalo posebno povjerenstvo za LNG terminal te definiralo projektni zadatak za izradu studije i očekuje se da će ona biti gotova u prvom tromjesečju 2007., a ne kako je ranije bilo definirano do kraja ove godine.
U izradi studije bit će uključeni stručnjaci, javnost, ekološke udruge, lokalne jedinice, tijekom njene izrade razmotrit će se svi argumenti kako bi po završetku studije imali i suglasnost oko lokacije, kazao je Vukelić na današnjem brifingu za novinare na kojemu je najavio sutrašnju regionalnu konferenciju o energetici.
Tema konferencije je energetska sigurnost i gospodarski razvoj, održat će se u okviru Jesenskog međunarodnog Zagrebačkog velesajma i 4. Međunarodnog sajma energetike, a prema dosadašnjim najavama okupit će oko 250 sudionika.
Hrvatska, kaže ministar Vukelić, ima mogućnosti biti raskrižje energetskih puteva za plin, naftu, električnu energiju.
Ističe pritom kako je u Hrvatskoj u tijeku veliki investicijski ciklus u energetskom sektoru u koji će se u idućih četiri, pet godina uložiti 4,5 do 5 milijardi eura.
Uskoro će tako biti završen plinovod Pula-Karlovac, nakon toga kreće se u gradnju plinovoda prema Dalmaciji, u plinskom sektoru ići će se u gradnju LNG terminala, na povezivanje s plinovodnim sustavima BiH, Srbije, Mađarske, u naftnom sektoru ide se na modernizaciju dviju Ininih rafinerija, tu je i PEOP, odnosno Paneuropski naftni projekt za transport nafte od Kaspijske regije do Trsta.
HEP kreće u gradnju hidroelektrane Lešće, kao i izgradnju novih blokova u termoelektranama Zagreb, Osijek, Sisak, a želi sudjelovati i u izgradnji elektroenergetskih objekata u drugim zemljama, javio se na natječaje u BiH itd.