Otvarajući skup, pomoćnik ministra gospodarstva za energetiku Željko Tomšić izrazio je nadu da će veliki interes rezultirati i uspješnim programima.
Info dan o programu Inteligentna energija u Europi, koji se održava na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, okupio je velik broj zainteresiranih, a skup se može pratiti i putem Interneta.
Namjera je skup, na kojem sudjeluje i predstavnik europske agencije zadužene za provedbu programa, svima zainteresiranima predstaviti projekt, informirati i uputiti kako da pripreme i napišu aplikaciju za sudjelovanje u natječaju, te predstaviti neke uspješne projekte.
Želimo svim zainteresiranima objasniti kako da apliciraju na natječaju, kako da pripreme programe s obzirom na kompliciranu administraciju, kazao je Tomšić, napominjući da Hrvatska još uvijek nema dovoljno konzultanata koji bi pomogli u pripremi programa i aplikacija.
Natječaj za projekte u okviru programa Inteligentna energija u Europi traje do konca listopada, a odabrani će se projekti sufinancirati bespovratnim sredstvima EU i to do 50 posto vrijednosti investicije.
Putem tog programa sufinancirat će se aktivnosti u nekoliko područja, npr. unapređenja energetske učinkovitosti i promocije racionalnog korištenja energije posebice u zgradarstvu i industriji, primjena novih i obnovljivih goriva u prometu, poticanje suradnje sa zemljama u razvoju u području obnovljivih izvora i energetske učinkovitosti.
Hrvatska u tom višegodišnjem projektu EU sudjeluje od ožujka ove godine, a za njega će platiti članarinu u iznosu 400.000 eura, od čega će se sto tisuća eura osigurati u proračunu, a preostale dvije trećine iz Phare programa.
Projekt Inteligentna energija u Europi pokrenut je 2003. i traje do 2006.
Od iduće godine, projekt će se nastaviti kroz tzv. CIP program, odnosno okvirni program konkurentnosti i inovacije čiji će proračun u razdoblju 2007.-2013. iznositi 3,6 milijardi eura.
Hrvatska je načelno iskazala interes za sudjelovanje i u tom programu.