U izjavi, koju je u srijedu prenio sarajevski "Dnevni avaz", Hećo je kazao kako su novi razgovori s HEP-om nužni zbog potreba gradnje hidroelektrane Vrilo i termoelektrane Kongora na području Tomislavgrada.
Zamisao vlasti u Sarajevu je povećati dotok vode u jezero Buško blato koje se nalazi na području BiH.
Vodu iz ovog jezera najvećim dijelom koristi HEP, a povezivanjem sa rijekom Šuicom povećale bi se i mogućnosti proizvodnje električne energije.
Ministar Hećo je kazao kako se istodobno planira vodu iz Buškog jezara koristiti za rashladnu i tehnološku vodu za potrebe nove tomislavgradske termoelektrane Kongora.
Vlada Federacije u početnoj je fazi provedbe velikog projekta u okviru kojega se planira gradnja osam novih energetskih objekata, a projekt Buškog jezera tek je njegov manji dio.
Planirana je gradnja četiri hidroelektrane, dvije termoelektrane te dva kompleksa koji podrazumijevaju i rudnik i termoelektranu.
U lipnju je raspisan javni natječaj za prijavu za ove projekte čija bi ukupna vrijednost iznosila najmanje 2,5 milijarde eura.
Na javni natječaj prijavilo se 37 tvrtki, a ministar Hećo je kazao kako je ovog tjedna federalna vlada odabrala 11 najpovoljnijih ponuda pri čemu je najvažniji kriterij odabira bio da je godišnja dobit u poslovanju prijavljene tvrtke u 2005. godini bila najmanje 100 milijuna eura..
U uži izbor ušli su "Public Power Corporation" iz Grčke, talijanski "Enel", švicarsko-kazahstanski "BMG-Kaztransgas", britanski AES, "Statkraft" iz Norveške, austrojski EVN te "Verbund", CEZ iz Češke, ENVB iz Njemačke, "Atel" iz Švicarske i APET grupa iz Austrije.
Svim ovim tvrtkama upućena su dodatna pitanja u vezi s planiranim projektom, a konačni izbor partnera mogao bi uslijediti i prije izbora u BiH zakazanih za 1. listopada ove godine.