Direktorica karlovačke knjižnice Nada Eleta istaknula je da je ta knjižnica središnja knjižnica Slovenaca u Hrvatskoj te da zbog toga zadnjih 13 godina usko surađuju s knjižnicom u Novom Mestu, a od prošle godine zajedno organiziraju i međunarodne skupove.
Cilj je ovih skupova proširiti suradnju knjižnica, kako međusobno u Hrvatskoj, tako i sa slovenskim knjižnicama. "Svrha je svake knjižnice, uz prenošenje znanja, promicanje demokratičnosti i tolerancije", rekla je Eleta.
Knjižnica ima više sadržaja koje može ponuditi turističkoj industriji, rekla je Dunja Seiter Šverko, viša stručna savjetnica Odjela za knjižničnu djelatnost Ministarstva kulture.
Knjižnice imaju građu, visoko obrazovan kadar u humanističkim znanostima i informatičku opremljenost tako da se mogu više nego prije uključiti u razvoj kulturnog turizma, rekla je.
Istaknula je da je Ministarstvo kulture u posljednje vrijeme izdvojilo znatna novčana sredstva da se digitalizira građa arhiva, knjižnica i muzeja, a tako digitalizirana građa može se prezentirati na internetskim stranicama bilo koje knjižnice u Europi. Seiter Šverko je najavila portal "Hrvatska baština" preko kojega će biti moguć pristup i pretraživanje digitalizirane građe.
Breda Podbrežnik iz Kamnika u Sloveniji rekla je da knjižnice mogu turističkim agencijama sastaviti kvalitetan promotivni digitalni materijal kao podlogu za kulturne projekte s komercijalnom svrhom.
U ime Knjižnice "Miran Jarc" iz Novoga Mesta, Darja Peperko Golob naglasila je još jednu dimenziju važnu za vezu turizma i knjižnica, a to je arhitektura, budući da se knjižnice često nalaze u objektima pod konzervatorskom zaštitom.