"Dok je u nekim zemljama, poput Angole i Tadžikistana, zabilježen napredak, nastavak ukupnog negativnog trenda mogao bi predstavljati ozbiljan rizik za regionalnu i globalnu sigurnost", navodi IEG u svojem izviješću.
Međunarodna zajednica, ističe nadalje IEG, mora pronaći bolje načine da problemima pritisnutim zemljama pomogle u suzbijanju siromaštva - temeljnog problema koji pridonosi građanskim sukobima, terorizmu i širenju epidemija.
IEG ocjenjuje projekte Svjetske banke, njihovu provedbu i daje preporuke, ali nema ovlasti provoditi ih. Svoje je izviješće objavio pred godišnje sastajanje Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) idući tjedan u Singapuru.
U nestabilnim državama živi gotovo 500 milijuna ljudi, polovica kojih u potpunom siromaštvu, a tamošnji sukobi i nestabilnost često pružaju sigurno utočište terorizmu, proizvodnji droga i krijumčarenju oružja, ističe nadalje IEG.
Jay Chhibber, direktor IEG-a, u svojem je priopćenju istakao kako su potrebne koordinirane i kontinuirane akcije usmjerene na pomoć takvim zemljama.
"Nestabilnost u jednoj zemlji lako se može odraziti na čitavu regiju", kazao je on. "Nemoguće je jeftino sagraditi državu".
Tijekom protekle dvije godine Svjetska banka je odobrila 4,1 milijardu dolara zajmova za zemlje identificirane kao nestabilne.