Ministarstvo podseća da je Hrvatska na sedmom mjestu od 10 zemalja koje su predvodnice u provođenju reformi sa svrhom olakšavanja uvjeta poslovanja, no smatra da pri ocjeni Hrvatske u Izvješću nisu uzete u obzir mnoge provedene reformske mjere usmjerene na poboljšanje poduzetničke klime i stoga je Hrvatska rangirana kao 124. od ukupno 175 zemalja po poslovnom okruženju.
Iz Ministarstva pritom navode da su "začuđeni da tako ozbiljna međunarodna financijska institucija izdaje globalno Izvješće koje se temelji na neprofesionalnoj metodologiji". Dokazuje to, kako se navodi u priopćenju, činjenica da se podatci za Hrvatsku temelje isključivo na anketiranju manje od 30 odvjetničkih ureda i revizora, a da o poslovnom okruženju ista pitanja nisu postavljena onima najkompetentnijim za ocjenu stanja, a to su Hrvatska udruga poslodavaca, domaći i strani ulagači, poslovne banke te sindikati.
Ministarstvo u priopćenju potom iznosi detalje o nekoliko važnijih reformi koje smatra bitnim, a Izvješće Svjetske banke ih nije dostatno uzelo u obzir.
Tako se Ministarstvo detaljnije osvrće na sedam područja, iznoseći pritom postupke za koje smatraju da imaju pozitivan učinak na pojedine indikatore korištene u izvješću Svjetske banke.
Riječ je o područjima registracija trgovačkih društava, izdavanje dozvola, zabilježba vlasništva, dobivanje kredita, zaštita ulagača, porezna politika i ispunjavanje ugovornih obveza.
Tako se vezano za područje registracije trgovačkih društava navodi da i Izvješće uočava da je Hitro.hr servis pridonio jednostavnijem i ubrzanijem postupku pokretanja poslovanja, odnosno otvaranja poduzeća.
No, u Ministarstvu smatraju da Izvješće nedovoljno prihvaća pozitivne rezultate koje je omogućilo uvođenje toga sustava, te uz ostalo navode da se proces otvaranja poduzeća odvija u najviše četiri koraka, nasuprot ranijih 12 koraka, da je sada za registraciju poduzeća potrebno svega pet dana, a ranije je trebalo i 40 dana, dok se registracija obrta može obaviti u svega 2 dana. Od osnivanja sustava je putem Hitro.hr sustava registrirano ukupno 9.500 novih tvrtki i obrta, od čega je 250 tvrtki u vlasništvu stranih ulagača.
Izvješće Svjetske banke u području zabilježbe vlasništva priznaje da je Hrvatska smanjila zaostatke na sudovima za 18 mjeseci, između ostalog digitalizacijom gruntovnice i pojednostavljivanjem procedura. Međutim, još uvijek se navodi da zabilježba vlasništva traje 399 dana, što u Ministarstvu ocjenjuju netočnim.
Sada se postupak upisa vlasništva na nekretninama kod manjih općinskih sudova rješava u toku jednog, najviše dva dana, a kod sudova u većim gradovima taj postupak traje do deset dana, ističu iz Ministarstva, naglašavajući da je u tijeku projekt digitalizacije zemljišnih knjiga za svih 106 općinskih sudova.
Cilj reforme zemljišnih knjiga je da se do kraja 2006. riješe svi zaostaci u zemljišnoknjižnim predmetima, navodi se u priopćenju.
Vezano za područje dobivanja kredita, Ministarstvo podsjeća da je korištenje kreditnog registra započelo ovog ljeta, a procedura dobivanja kredita za poduzetnike u pojedinim poslovnim bankama skraćena je na dva dana.