Riječ je o tzv. nultim natječajima na kojima se dionice VCS-a i TLM-a nude po nominalnoj cijeni, pa tako početna cijena za VCS iznosi 405,06 milijuna kuna, a za 1.475.802 dionice TLM-a iz porfelja HFP-a, DAB-a i HZMO-a, 442,74 milijuna kuna.
Kako se navodi u HFP-ovom natječaju, Valjaonica cijevi Sisak, bivša Željezara Sisak, prošlu je godine završila s obvezama u iznosu od 204 milijuna kuna.
Od ponuđača se, uz uobičajene uvjete očekuje i da zadrži osnovnu djelatnost društva, odnosno proizvodnju metala i proizvoda od metala (cijevi od čelika), kao i da minimalno 1.209 radnika od 1.270 koliko ih je VCS imala početkom ovog mjeseca, zadrži na rok od dvije godine od sklapanja kupoprodajnog ugovora.
Uz to, očekuje se i da novi vlasnik u potpunosti preuzme postojeća prava iz radnog odnosa do eventualnog potpisivanja kolektivnog ugovora, kao i da svojoj ponudi priloži program ulaganja s minimalnim iznosom vlastitih ulaganja u iznosu od 100 milijuna kuna u roku od dvije godine.
Prema podacima HFP-a, obveze TLM-a su pak na kraju prošle godine iznosile više od 1,18 milijardi kuna, odnosno tek nešto manje od ukupne aktive društva.
I od ponuđača za kupnju većinskog udjela u TLM-u očekuje se zadržavanje osnovne djelatnosti tvrtke, odnosno proizvodnje valjanih, prešanih i vučenih aluminijskih proizvoda te finalizaciju prešanih proizvoda u građevinarstvu.
Od 1.593 radnika koliko ih je početkom ovog mjeseca bilo zaposleno u TLM-u, budući bi se vlasnik trebao obvezati zadržati njih 1.400 na rok od dvije godine od potpisivanja kupoprodajnog ugovora, kao i preuzimanje postojećeg kolektivnog ugovora do potpisivanja novog.
Programom ulaganja bi se pak ponuđači trebali obvezati na ulaganja u minimalnom iznosu od 92 milijuna eura u razdoblju od tri godine, i to za kapitalne investicije i obrtna sredstva.
Također, jedan od uvjeta HFP-a je i da se ponuđači obvežu na sanaciju zemljišta Elektrolize.
Ponude za VCS i TLM trebale bi HFP-u biti dostavljene do 14 sati 25. rujna ove godine, no kako je prilikom donošenja Vladine odluke o raspisivanju tih natječaja istaknuo potpredsjednik Vlade Damir Polančec, s obzirom da je riječ o 'nultim' natječajima, teško je očekivati relevante ponude, pa bi se uskoro trebali objavili i natječaji pod povoljnijim uvjetima.