"Njihov subotnji susret bio je primjetno manje srdačan od onoga na Brijunima, na početku Janšina mandata, kad su se zagrlili, tapšali po ramenima i osmjehivali. Tada se govorilo da je politička bliskost dviju vlada ključ za rješenje međudržavnih pitanja. Ovoga su se puta Janša i Sanader, manje od dvije godine nakon zagrljaja na Brijunima, samo rukovali", piše u komentaru Rok Praprotnik.
Raspletom na Muri, piše u komentaru, Slovenija može biti zadovoljna, a Janša "zaslužuje priznanje", što je prekinuo praksu da se na hrvatske "jednostrane akcije" na granici odgovara samo protestnim notama.
"Slovenija je popuštala 15 godina i sada je toga dosta", rekao je Janša za RTV Sloveniju na početku zapleta na Muri, a prije toga osobno od ravnatelja policije tražio slanje pojačanih policijskih jedinica u Hotizu na Muri, prenosi se u komentaru.
"S obzirom na atmosferu koja je nastala oko Mure i postojeću praksu slanja jalovih diplomatskih nota, dogovor Janše i Sanadera je kompromis koji znači pobjedu Slovenije", navodi se u komentaru.
Ipak, list bliži oporbenim strankama lijevog centra Janšinu "odlučnost" na granici s Hrvatskom pomalo ironizira, nazivajući ga "vojskovođom s Triglava" koji "brine za slovenska ognjišta" i brani Sloveniju od "pohlepnog i arogantnog tuđinca".