"Od 1992. kad se je slovenska policija povukla s lijeve obale Mure u unutrašnjost na granicu hrvatskog katastarskog teritorija hrvatska se policija do naselja Mirišće koje je u tom području, ali u njemu žive Slovenci, vozila i preko slovenskog katastarskog zemljišta. Od kada je slovenska policija 1992. prestala kontrolirati obalu Mure i cijelo područje unutar hrvatske katastarske granice, a riječ je o 250 hektara, od čega je 98 posto u slovenskom vlasništvu, Hrvatska se ponaša kao da je to njen, a ne slovenski državni teritorij", navodi "Delo", ističući da su dvije države u načelu suglasne da u vezi s granicom vrijedi pravilo da se ne mijenja stanje koje je zatečeno 25. lipnja 1991. godine, kad su se države osamostalile.
Prijašnja vlada se prema zahtjevima stanovnika Hotize da se to načelo poštuje ponašala "s figom u džepu", navodi "Delo".
"Na pitanje naše redakcije od 27. svibnja 2004. godine u vezi sa graničnim prijelazom Hotiza - Sveti Martin na Muri vladine službe su nam pismeno odgovorile da granični prijelaz stoji na hrvatskom teritoriju", navodi list, dodajući da je doduše i sadašnja vlada premijera Janeza Janše službeno prosvjedovala tek ove godine nakon što je most na Muri službeno otvoren.