"Sa šokom pratimo marš slovenske katoličke crkve na najvišu slovensku planinu", navela je u izjavi za javnost Liberalna akademija, skupina intelektualaca bliskih sada oporbenim liberalnim demokratima, dodajući da je uloga Stepinca u vrijeme drugog svjetskog rata još uvijek sporna i da o njoj treba suditi povijest.
Spomen obilježje Alojziju Stepincu u kapelici na Kredarici postavljeno je na svečanosti u subotu u prisutnosti visokih predstavnika slovenske i hrvatske katoličke crkve, a na inicijativu hrvatske katoličke misije u Ljubljani u povodu uspona Stepinca na Triglav 1936. godine. Na istom mjestu već je ranije podignuto spomen obilježje i prvom slovenskom blaženiku, biskupu Antonu Martinu Slomšeku, što liberalni krugovi ocjenjuju "maršom" katoličke crkve na najpoznatiji slovenski simbol, uz pristanak sadašnje vlade desnog centra.
Braneći odluku o postavljanju spomen obilježja Stepincu, celjski biskup Anton Stres izjavio je za komercijalnu televizijsku postaju POP-TV u ponedjeljak da je Stepinac u vrijeme drugog svjetskog rata sačuvao živote mnogih Slovenaca protjeranih iz područja pod okupacijom Njemačke na teritorij tadašnje NDH, a većoj skupini slovenskih svećenika iz sjeverozapadne Slovenije i Maribora pružio mogućnost djelovanja i utočište na području zagrebačke nadbiskupije, spasivši tako njihove živote u teška vremena.
Predsjednik slovenske Nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič izjavio je za istu TV-postaju da je Stepinčeva uloga u drugom svjetskom ratu sporna, te da je on morao aktivnije braniti Slovence, pa i slovenske svećenike od kojih su neki za vrijeme NDH i ubijeni.
"Morao se za njih aktivno založiti, a ne samo za njih moliti", rekao je Jelinčič.
Da je uloga Stepinca prema Slovencima koji su kao izbjeglice došle u NDH bila premalo aktivna ocijenio je za POP-TV i povjesničar Božo Repe koji smatra da je Stepinac, primanjem slovenskih svećenika u svoju nadbiskupiju spasio "samo elitu", dok su obični izbjeglice, kako tvrdi, živjeli u vrlo teškim uvjetima.