Tako se eurom tijekom tjedna trgovalo po najvišem ikad zabilježenom tečaju od 150,8 jena, prije nego se ponešto spustio pa je u petak dosegnuo 150,32 jena, pola posto više nego u tjednu ranije. Analitičari napominju da njihovi prognostički modeli upućuju na daljnje slabljenje japanske valute u odnosu na euro u kratkome roku, pri čemu je vrijednost od 151,30 jena za euro ocijenjena ključnom tehničkom razinom.
Dolar je pak ojačao na najvišu razinu u odnosu na japansku valutu u proteklih mjesec dana pa se njime trgovalo i po 117,47 jena, no do kraja tjedna njegova se vrijednost spustila, tako da je tjedan završio s blagim gubitkom od 0,2 posto, na 117,08 jena. U odnosu na američku valutu euro je u istome razdoblju ojačao 0,7 posto na 1,2837 dolara.
Veće prodaje jena uslijedile su nakon objave podatka o padu industrijske proizvodnje u srpnju za 0,9 posto u odnosu na prethodni mjesec dok je tržište očekivalo rast za 0,7 posto. Navedeni je podatak, zajedno s ranije objavljenom blagom inflacijom, podupro očekivanja da će središnja japanska banka sporo podizati kamatne stope.
Analitičari ističu da ulagači nastavljaju odbacivati japansku valutu jer daje niski prinos, te ulagati u valute s visokim prinosom poput eura i švicarskog franka. Švicarac je stoga premašio 95,2 jena, što je njegov najviši tečaj prema jenu od listopada 1998. U odnosu na dolar, pak, poskupio je 0,8 posto, na 1,2298 franaka za dolar.
"Apetit ulagača za valutnim prinosima na visokim je razinama, pa jača privlačnost valuta s visokim prinosom, pri čemu se japanski jen koristi za financiranje njihovih kupovina", pojasnio je valutni strateg pri Calyonu, Mitul Kotecha.
Potražnja za valutama s većim prinosom jača nakon što je američka središnja banka Fed zaustavila u kolovozu zaoštravanje monetarne politike. Zelenoj valuti nije pomoglo ni najnovije izvješće američke vlade o zaposlenosti u kolovozu, koje je pokazalo 128 tisuća novootvorenih radnih mjesta, nešto više od prognoza analitičara, ojačavši uvjerenje na tržištu da Fed ni u rujnu neće zaoštravati monetarnu politiku.
Tako je novozelandski dolar, koji nudi najviše kamatne stope među najvažnijim međunarodnim valutama - u visini od 7,25 posto, dosegnuo sredinom prošloga tjedna prema američkom dolaru najvišu razinu u proteklih pet i pol mjeseci.
Poziciju eura u odnosu na dolar podupirala su očekivanja ulagača da Europska središnja banka (ECB) neće mijenjati aktualnu razinu ključnih kamatnih stopa od tri posto, što su europski monetarni zakonodavci u četvrtak i potvrdili. Istodobno, predsjednik Europske središnje banke (ECB) Jean-Claude Trichet potvrdio je očekivanja da će odluka o novom podizanju kamatnih stopa u eurozoni na 3,25 posto vjerojatno biti donesena u listopadu.
"ECB je pozvao na budnost. Europsko je gospodarstvo prilično snažno, protekle dvije odluke o podizanju kamatnih stopa donesene su u vremenskom razmaku od dva mjeseca pa je Trichet signalizirao da će ponovno biti podignute 5. listopada", ističe Geoff Kendrick iz Westpaca.
Ove je godine euro ojačao oko osam posto u odnosu na jen i dolar zahvaljujući smanjivanju razlike u kamatnim stopama.