Tečaj eura stoji 1,287 dolara, nakon što je dosegnuo najvišu razinu u otprilike zadnja dva mjeseca od 1,2909 dolara. Britanska funta flertuje s najvišom razinom prema dolaru u zadnjih 15 mjeseci od 1,913 dolara, a do podneva se njome trgovalo po 1,908 dolara.
Tečaj zelene valute je 0,2 posto viši prema jenu, na 114,7 jena, dok tečaj eura stoji čvrsto na 147,7 jena. Dolar stoji i 1,2215 švicarskih franaka.
Broji novih radnih mjesta u američkom gospodarstvu u srpnju je porastao za tek 113.000 u odnosu na mjesec ranije, umjesto očekivanih 145.000. To je ulagače navelo na zaključak da će Fed zadržati ključnu kamatnu stopu na trenutnih 5,25 posto u utorak, nakon 17 uzastopnih podizanja kamata u protekle dvije godine.
Taj podatak oštro je spustio tečaj dolara još krajem prošloga tjedna, tijekom kojeg su Europska središnja banka i Bank of England podigle kamatne stope za četvrtinu postotnog boda.
Ipak, obzirom na obujam prodaja dolara, neki trgovci smatraju da bi moglo biti prostora za oporavak njegova tečaja.
"Sutra Fed neće mijenjati kamatne stope, uglavnom su mišljenja tržišni sudionici, no postoje 20-postotni izgledi da će ipak doći do njihova povećanja. Nakon lošeg pokazatelja o američkoj zaposlenosti bili smo svjedoci agresivnih kupovina eura. To znači da bi mogle uslijediti dobitonosne prodaje eura za dolare", ocijenio je Hans-Guenter Redeker, valutni strateg pri BNP Paribasu.
Bank of Japan ovoga bi tjedna također trebala odlučivati o kamatnim stopama, no tek nekolicina tržišnih sudionika vjeruje da će se odlučiti na njihovo podizanje nakon prošlomjesečnog dizanja za četvrtinu postotnog boda. Sljedeće zaoštravanje japanske monetarne politike očekuje se kasnije krajem godine.