Kratko poslije skupštine, konzorcij INA-MOL izrazio je zadovoljstvo odlukama Skupština Energopetrola.
INA i MOL su čvrsto uvjereni da je konzorcij pravi poslovni partner za Energopetrol te da će BiH uskoro imati uspješnu i ekonomski jaku tvrtku, navodi se u njihovom priopćenju.
Kako je za Hinu u Sarajevu potvrdio član Nadzornog odbora i predstavnik malih dioničara Energopetrola Mijo Maričević, ugovor kojega su predstavnici Vlade Federacije Bosne i Hercegoviune te INA-e i MOL-a parafirali u srpnju podržalo je gotovo 85 posto članova skupštine dioničara, dok ih je 15 posto bilo protiv.
Sukladno odredbama ranije usuglašenog ugovora, Nadzorni odbor i Skupština dioničara donijeli su i odluku o isknjižavanju Energopetrolove imovine koja nije bila predmetom privatizacije, a riječ je o hotelu "Maršal" na Bjelašnici te naftnim terminalima u Pločama, Blažuju, Živinicama, Bihaću i Mostaru.
Ti će naftni terminali pripasti Federaciji BiH, dok će INA i MOL preuzeti većinsko vlasništvo nad kompleksom benzinskih crpki te ostalim objektima u vlasništvu Energopetrola.
"Mi smo na ovo čekali pune četiri godine", kazao je Maričević dodajući kako bi, da nije bilo ugovora sa INA-om i MOL-om, Energopetrol već sutra mogao staviti ključ u bravu zbog nagomilanih dugova i prijetnje aktiviranjem bankarske hipoteke nad najvrjednijim dijelom imovine.
Dioničari Energopetrola ističu kako su naredni koraci na INA-i i MOL-u te da konačno potpisivanje ugovora o podaji većinskog vlasničkog udjela u toj tvrtki od 67 posto hrvatsko-mađarskom konzorciju očekuju tijekom rujna.
Vlada Federacije BiH zadržat će 22 posto vlasničkog udjela, a mali dioničari 11 posto.
INA i MOL ugovorom preuzimaju obvezu investirati oko 75 milijuna eura u razvitak Energopetrola uz zadržavanje sadašnjih oko tisuću zaposlenih.
Predstavnici Stranke za BiH u Vladi Federacije BiH i u Nadzornom odboru Energopetrola, uključujući resornog ministra Vahida Heću, do posljednjeg su trenutka pokušavali spriječiti prodaju te tvrtke INA-i i MOL-u.
Zbog njihovih stavova dioničari su u četvrtak predsjednika Nadzornog odbora Zahida Pitu smijenili i odredili drugog člana tog tijela Nedžada Grcića da predsjedava Skupštinom dioničara.