Takav zaključak izvlači se iz subotnjeg oštrog protivljenja turskog predsjednika Ahmeta Necdeta Sezera da se postrojbe njegove zemlje angažiraju u mirovnim operacijama u Libanonu. Drži da Rezolucija Vijeća sigurnosti 1701, kojom su snage odobrene, ne sadrži nužnu humanitarnu ulogu mirovnih snaga.
"Turska ne može štititi nacionalne interese drugih država", rekao je Sezer ističući kako njegova zemlja ima dosta vlastitih problema da bi se upuštala u rješavanje sigurnosnih pitanja drugih država.
Unatoč Sezerovu odbojnosti turski premijer Recep Tayyip Erdogan započeo je novu rundu telefonskih konzultiranja oko priključivanja turskih vojnika mirovnim snagama UN-a. On je u subotu ponovo razgovarao sa libanonskim predsjednikom Fouadom Siniorom, a imao je telefonski kontakt sa glavnim tajnikom UN Kofijem Annanom.
Siniora je naglasio kako je dolazak turskih plavih kaciga od iznimne važnosti za uspostavu mira i sigurnosti u regionu. Nešto ranije, takvo stajalište iznijeli su i najviši izraelski dužnosnici. Izrael se inače protivi sudjelovanju vojnika većinski muslimanskih Indonezije, Malezije i Bangladeša pod zastavom UN obrazlažući to činjenicom da sa tim zemljama nema diplomatske odnose.
U svakom slučaju, konačno rješenje dileme oko sudjelovanja ili nesudjelovanja turskih vojnika u sastavu UNIFIL-a znat će najvjerojatnije već početkom rujna kada će u sklopu svoje srednjoistočne misije Ankaru posjetiti Annan.
Diplomatski krugovi u turskoj metropoli vjeruju da će presudnu ulogu oko angažiranja turskih vojnika na libanonskom tlu imati vrlo utjecajni vojni vrh.