Krhki prekid vatre između Izraela i Hezbolaha koji je na snagu stupio u ponedjeljak nakon 34 dana sukoba održava se ali je i u srijedu pala žrtva - 20-godišnji Ali Turkieh koji je pred svojom obiteljskom kućom u Nabatiyehu stao na bombu i aktivirao taj zaostali eksploziv.
Ubrzana diplomatska aktivnost međunarodne zajednice nastupila je nakon što je izraelska vojska povukla većinu svojih vojnika s juga Libanona a libanonski vojnici pripremaju se u četvrtak prijeći rijeku Litani i ondje od šijitske milicije Hezbolah preuzeti kontrolu nad ratom razorenom regijom.
UN su u utorak objavili da će u roku od dva tjedna rasporediti do 3,500 vojnika kako bi nadzirali krhko primirje i izraelsko povlačenje iz južnog Libanona. Prema rezoluciji Vijeća sigurnosti prihvaćenoj u petak, u Libanon će 13.000 dobro opremljenih vojnika doći pojačati postojeći kontingent od 2.000 pripadnika UNIFIL-a kako bi ukupno bilo 15.000 vojnika međunarodnih mirovnih snaga.
Francuski ministar vanjskih poslova Philippe Douste-Blazy i turski mu kolega Abdullah Gul stigli su u Bejrut na razgovore u srijedu rano ujutro, a izaslanstvo Organizacije islamske konferencije (okuplja 56 zemalja) putuje u Bejrut iz Sirije i vode ih malezijski šef diplomacije Syed Hamid Albar i pakistanski diplomat Khursheed Kasuri.
Talijanski ministar vanjskih poslova Masimo d' Alema već je posjetio Bejrut i obećao 3.000 talijanskih vojnika, a Indonezija i još desetak zemalja izrazilo je spremnost sudjelovati u mirovnoj snazi kojom bi zapovijedala Francuska.
Međutim, nejasno je koliko će vremena trebati da se snaga potpuno rasporedi jer taj proces obuhvaća tri vojske na kopnu i vrlo je složen zato što libanonska i izraelska vojska nemaju izravne kontakte a treći, ključni igrač, gerilci Hezbolaha, neće biti uključeni.
U međuvremenu 2.000 pripadnika UNFIL-a (Prijelaznih snaga UN-a u Libnaonu) koji su bili raspoređeni u južnom Libanonu više od dva desetljeća privremeno će zauzeti položaje duž granice.
Pogranična zona bit će predana libanonskim vojnicima i ojačanoj snazi UNFIL-a tek kada se izraelski vojnici povuku, rekli su dužnosnici UN-a uz uvjet da ne budu imenovani. "Bit će to postupno povlačenje... Trebat će nekoliko dana, čak i tjedan", rekao je jedan dužnosnik UNFIL-a agenciji Associated press dok drugi drži da će trebati do dva tjedna.
U srijedu se raseljeni Libanonci vraćaju svojim razrušenim domovima noseći fotografije i znakovlje Hezbolaha i vođe šeika Hasana Nnasralaha te se čini da je strašno stradanje libanonskih civila samo polučilo suprotan učinak, ojačalo je naime popularnost Hezbolaha.
U 34 dana sukoba poginulo je 810 ljudi u Libanonu, uglavnom civila, prenosi agencija AP, dok druge agencije navode više od 1000 mrtvih. Na izraelskoj strani je 157 mrtvih od kojih 118 vojnika.
Materijalna razaranja su golema. Libanonska je infrastruktura uništena, a prema ranijim podacima pričinjene štete procjenjuju se grubo na 2,5 milijardi dolara.