Bangladeš je dao najveću ponudu do 2.000 vojnika, ali je Francuska ponudila samo 200 novih vojnika što je razočaranje za neke koji su očekivali više od zemlje koja će vjerojatno predvoditi mirovne snage.
Zamjenik glavnog tajnika UN-a Mark Malloch Brown rekao je na susretu predstavnika 49 zemalja potencijalnih davatelja snaga da je za 10 dana potrebno najmanje 3.500 novih vojnika u južnom Libanonu kako bi ojačali sadašnje UN-ove snage od 2.000 vojnika koje nastoje pomoći u održavanju primirja između Izraela i Hezbollaha.
"Mi ih imamo u brojčanom smislu", rekao je on novinarima nakon trosatnog sastanka iza zatvorenih vrata. "Problem je, međutim... koje bojne možemo imati tamo u traženim rokovima? Jesu li one prave bojne s prikladnim umijećima i opremom?", kazao je Brown.
Prema UN-ovim diplomatima Bangladeš je obećao dvije mehanizirane bojne, Indonezija jednu mehaniziranu bojnu i inženjerijsku satniju, Malezija jednu mehaniziranu bojnu i Nepal jednu mehaniziranu pješačku bojnu.
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda je prošlog petka rezolucijom 1701 odobrilo jačanje UN-ovih privremenih snaga u Libanonu (UNIFIL) sa sadašnjih 2.000 na najviše 15.000 vojnika kako bi provele prekid vatre između Izraela i Hezbollaha. Početnih 3.500 novih vojnika bi bili prethodnica koju su tražili UN-ovi dužnosnici za mirovne operacije.
UN-ove mirovne snage bi trebale pomoći 15.000 libanonskih vojnika koje su započele ulaziti na jug Libanona kako bi omogućile povlačenje izraelskih snaga i osigurale da se Hezbollahovi borci ponovno ne naoružaju.