ZAGREB - Članovi hrvatske Vlade danas će se okupiti na prvoj sjednici nakon ljetne stanke, a iako točan dnevni red još nije poznat očekuje se da će se Vlada izjasniti i o zaključku vezanom za pripremu uspostave zajedničkog informacijskog sustava katastra nekretnina i zemljišnih knjiga. Takav prijedlog ujutro bi se trebao naći pred užim kabinetom Vlade, nakon kojega bi trebao biti utvrđen i konačni dnevni red sjednice Vlade najavljene za rano poslijepodne. Kako uskoro istječe jednogodišnji rok zakona kojim je Vlada dobila ovlast da uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga rada Hrvatskog sabora, pred Vladom bi se mogao naći zakonski prijedlog koji bi to Vladi omogućio i idućih godinu dana.
MALI LOŠINJ- Izložba fotografija "U očekivanju Apoksiomena" otvorena je sinoć u prizemlju palače Kvarner u Malom Lošinju i početak je inicijative za povratkom antičkog kipa na otok Lošinj, u čijem je podmorju pronađen 1999. Brončani kip je nakon šest godina konzervatorsko-restauratorskih radova u Hrvatskom restauratorskom zavodu privremeno izložen u Arheološkome muzeju u Zagrebu. Mjesto trajnog smještaja skulpture još nije određeno. Lošinjsku izložbu čine fotografije s predstavljanja skulpture u Zagrebu 18. svibnja ove godine. Uspjeh ovog projekta, kako su naveli lošinjski organizatori, pokrenuo bi decentralizaciju kulture te značajno pridonio razvoju otočnog kulturnog turizma. Kip Apoksiomena, grčkog atlete koji struže znoj i prljavštinu s tijela nakon sportske aktivnosti, visokog 192 centimetara, slučajno je pronašao belgijski turist uz obalu otočića Vele Orjule pokraj Lošinja.
ZAGREB - Bankarski sektor dominantan je u ukupnoj imovini financijskog sektora u Hrvatskoj, no, po prvi put u prošloj se godini udio tog sektora spustio ispod 80 posto i iznosio je 78,6 posto, podatak je Hrvatske narodne banke objavljen u publikaciji Makrobonitetna analiza. Nakon bankarskog sektora, drugo mjesto zauzimaju društva za lizing s udjelom 6,2 posto, a na trećem su mjestu i dalje društva za osiguranje s udjelom 5,1 posto. Prema podacima središnje banke, imovina društava za lizing koja ulaze u monetarnu statistiku HNB-a na kraju prošle godine iznosila je 20,2 milijarde kuna, što je 22,3 posto više nego na kraju 2004. I dok se udio lizinga u ukupnoj imovini financijskih posrednika nastavio povećavati (sa 6,0 posto 2004. na 6,2 posto 2005.) smanjenje udjela društava za osiguranje, zamjetno još od 1999., nastavljeno je i u 2005., doduše po manjoj stopi (sa 5,2 posto 2004. na 5,1 posto 2005.). U prošloj je godini nastavljen i rast imovine obveznih mirovinskih fondova, a njihova je relativna važnost u ukupnoj imovini domaćih financijskih institucija porasla sa 2,9 posto krajem 2004. na 3,6 posto koncem 2005