Dok američki san zamire, Rifkin, koji je bio Prodijev savjetnik dok je bio na čelu Europske komisije, navodi kako novorođeni europski san utjelovljuje najplemenitije ljudske težnje prema boljoj sutrašnjici. Europa je postala divovskim laboratorijem u kojem se na nov način osmišljava budućnost čovječanstva, napominje.
Podsjeća kako je europski BDP od 10,5 bilijuna dolara (2003.) već premašio američki, čime je Europa postala najsnažnijim gospodarstvom na svijetu.
"Europski san kreće s onoga mjesta gdje prestaje postmoderna i vodi u globalno doba. Ukratko, europski san stvara novu povijest", ističe, pojašnjavajući kako je europski san toliko snažan upravo zato što se usuđuje ponuditi novu povijest, u kojoj se pridaje važnost kakvoći življenja, održivosti, miru i skladu, nasuprot američkom naglasku na nesputani gospodarski razvoj, osobno bogaćenje i ostvarivanje osobnih interesa.
"Europskim snom nastoji se proširiti međuljudsko razumijevanje, a ne teritorij. Njime se čovječanstvo izvodi iz materijalističkog zatvora te se uvodi u svjetlost nove budućnosti, koju pokreće idealizam", ističe.
Sve to ne znači da se Europa najednom preobrazila u utopiju te Rifkin upozorava i na njezine složene probleme.
"Ja bih rekao da uspjeh ili pak propast europskoga sna uvelike ovisi o tome kako će se sadašnja generacija Europljana postaviti prema pitanjima nataliteta i imigracije", tvrdi te primjećuje: "Kakve koristi ima od sna ako u budućnosti ne će biti nikoga tko bi uživao u njegovim plodovima?"
Knjiga "The European Dream" objavljena je na engleskom jeziku u rujnu 2004. Školska knjiga izdala ju je nedavno u prijevodu na hrvatski jezik Andreje Kovačić i Damira Žugeca u biblioteci Globalizacija i identitet.
Jeremy Rifkin (Denver, Colorado, 1943.) više od dvadeset godina proveo je u Europi kao savjetnik državnih poglavara, političkih stranka i vodećih europskih tvrtaka. Predavač je na Fakultetu Wharton i predsjednik jedne američke zaklade koja se bavi istraživanjem utjecaja novih tehnologija. Autor je više knjiga, uz ino, "Svršetak rada", "Biotehnološko stoljeće" te "Gospodarstvo utemeljeno na vodiku".