Uhićenja i politički procesi počeli su početkom 1972., nakon što je zagrebački Sekreterijat javne sigurnosti, prijavio istražnom sucu i okružnom tužitelju više istaknutih članova Matice hrvatske, među kojima i Vladu Gotovca, kao "osnovne nosioce kontrarevolucionarne ideje".
U prvom procesu, nakon višemjesečnoga ispitivanja, Gotovac je krajem listopada 1972. proglašen krivim što je, uz ino, kao glavni urednik Hrvatskoga tjednika "zloupotrebio slobodu štampe i javnog istupa" te "davao politički ton listu".
Kaznu od četiri godine strogoga zatvora na koju je "u ime naroda" osuđen krajem listopada 1972., izdržavao je u KPD Stara Gradiška.
"Gradiška je zatvor u kome se čovjek osjeća kao da je na nekakvom ljudskom smetlištu. To je zatvor u kom se čovjek osjeća nelagodno, zato što je naprosto čovjek", inkriminirani su dijelovi Gotovčeva razgovora s jednim stranim novinarom zbog kojih je po drugi put, uz ino, pokrenuta istraga protiv njega.
Naime Gotovčevi razgovori s troje stranih novinara, nakon izlaska iz zatvora, od 1977. do 1980., bili su povod optužbama i pokretanju novoga montiranoga političkog procesa u kojemu je osuđen na dvije godine strogoga zatvora i četiri godine zabrane javnoga istupanja.
"I sredstva javnoga komuniciranja pomažu optužnici, objavljujući izmišljotine i klevete", rekao je Gotovac u svojoj obrani početkom lipnja 1981., napomenuvši kako "cijelo pitanje dobiva svoje prave razmjere tek s činjenicom, da su takav pravac napadima davali i daju ponekad i najviši partijski i državni rukovodioci".
U knjizi su objavljene kaznena prijave, zahtjevi i rješenja za provođenje istrage, žalbe, zapisnici o višemjesečnom ispitivanju, rješenja o proširenju istrage, zapisnici s glavne rasprave, obrane Vlade Gotovca i njegova odvjetnika, presude Okružnoga i Vrhovnog suda, zahtjevi za izvanrednim ublažavanjem kazne zbog narušena zdravlja te otpusnice iz dvaju zatvora gdje je izdržavao kaznu.
Priređivač i urednik knjige Mirko Kratofil u uvodu navodi kako sudski spisi prvoga procesa sadrže oko 1100 stranica, a drugoga oko 200 te da je u ovom izdanju donesen samo izbor najvažnijih dokumenata u presliku.
Svi dokumenti u knjizi (578 str.), enciklopedijskoga formata, koju je objavio Institut "Vlado Gotovac", nose oznaku Državnoga arhiva u Zagrebu.
Vlado Gotovac (1930.-2000.), pjesnik, esejist, filozof, govornik i političar, objavio je desetak knjiga poezije, nekoliko knjiga eseja, a nakon izlaska iz zatvora knjige "Moj slučaj", "Zabranjena vječnost" i "Znakovi za Hrvatsku".