Izjavio je to ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić, nakon završetka sjednice Zajedničkog Odbora zemalja članica CEFTA-e, održanog danas u Bukureštu.
Ulazak Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Moldove i Srbije u CEFTA-u trebao bi biti istovremen, odnosno pregovara se sa svim zemljama istodobno, a širenje Ugovora dodatno će ojačati gospodarsku suradnju, posebice robnu razmjenu zemalja jugoistočne Europe, kao što je to bilo i s dosadašnjim članicama, rekao je Vukelić u telefonskom razgovoru.
Naime, robna razmjena Hrvatske s ostalim članicama CEFTA-e, Bugarskom i Rumunjskom, u prošloj je godini povećana za 65 posto, na 558,5 milijuna dolara, dok je u prvih pet mjeseci ove godine porasla za 12,5 posto, na 235,8 milijuna dolara.
Tijekom ove sjednice bilo je riječi i o povlačenju Bugarske i Rumunjske iz CEFTA-e, ukoliko 2007. godine uđu u Europsku uniju.
Prema Vukelićevim riječima, dogovoreno je da u tom slučaju Hrvatska postane "depozitar" CEFTA-e, odnosno da sva arhiva i dokumenti budu pohranjeni u Hrvatskoj, kako bi se omogućio normalan nastavak rada nakon 1. siječnja 2007.
Također, utvrđeno je i da se očekuje da Makedonija postane punopravna članica CEFTA-e tijekom kolovoza ove godine, s obzirom da je završen proces ratifikacije ugovora o njenom pristupanju u parlamentima svih zemalja članica, pa tako i u Hrvatskom saboru, rekao je Vukelić.
Ujedno je izrazio zadovoljstvo što suradnju u okviru CEFTA-e ne opterećuju nikakva otvorena pitanja među članicama, odnosno što nema nikakvih spornih pitanja u suradnji te je kazao kao upravo CEFTA može biti model gospodarske suradnje među zemljama regije.