Projekt se ostvaruje u suradnji Hrvatske elektroprivrede (HEP), FER-a i norveške tvrtke Techor Energy AS, a pokrenut je u studenom 2004.
Projekt je vrijedan 920 tisuća eura, a financiraju ga Vlada Kraljevine Norveške s udjelom od 86 posto, dok 14 posto sredstava osigurava HEP.
Godišnje će se na TCET-u obučavati 50-ak stručnjaka, istaknuo je na otvaranju ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Branko Vukelić.
Temeljni cilj energetske politike Vlade je, kazao je, sigurna i kvalitetna opskrba energentima, važne zadaće su povećanje energetske učinkovitosti, te šira uporaba obnovljivih izvora energije.
Tijekom proteklih deset godina vlastita opskrbljenost energijom u Hrvatskoj se postupno smanjivala s približno 65 posto na današnju razinu od 49,6 posto, unatoč činjenici da Hrvatska ima vlastitu proizvodnju nafte i prirodnog plina, kazao je.
Ugovor o energetskoj zajednici, odnosno stvaranje jedinstvenog regionalnog tržišta naša je prilika, naš okvir i vjerujemo naš izazov, rekao je Vukelić, podsjećajući da će taj Ugovor na snagu stupiti 1. kolovoza ove godine.
Hrvatska je prilagodbu svog energetskog zakonodavstva sa zakonodavstvom EU započela prije sedam godina.
Sukladno dinamici otvaranja tržišta električne energije u Hrvatskoj, od sutra, 1. srpnja, status povlaštenih kupaca stječu svi oni kupci koji troše više od 9 gigavatsati električne energije godišnje.
Od sutra je i tim potrošačima omogućen izbor dobavljača električne energije, što je od prosinca 2004. bilo omogućeno svim kupcima koji su godišnje trošili više od 20 GWh električne energije.
Novo otvaranje tržišta uslijedit će 1. srpnja 2007. za poduzetništvo, a tržište bi u potpunosti, znači i za kućanstva trebalo biti otvoreno od 1. srpnja 2008.