Uvod u okrugli stol održao je autor knjige "Moralni kapitalizam" Stephan Young, koji je predstavljajući knjigu te ideju moralnog kapitalizma, za koju se zauzima organizacija "Caux Round Table" na čijem je čelu, kazao kako se svijet nalazi u procesu ponovnog promišljanja kapitalizma, koji od kompanija sve više traži društvenu odgovornosti u poslovanju.
Prednost društava u tranziciji, kakvo je hrvatsko, je u činjenici da, za razliku od 'starih', još nemaju posve izgrađene institucije i sustave, što im daje slobodu inventivnog građenja društva i biranja vrijednosti, temeljeno na najboljim dostupnim iskustvima, rekao je Young.
Na gospodarskom planu to znači da ima šansu prihvatiti sustav koji pomiruje sebične interese moći s interesima cijelog društva, a u skladu sa specifičnim, vlastitim moralnim i kulturnim vrijednostima.
Hrvatska je prošla kroz komunizam, pa razdoblje "200 bogatih obitelji" i danas se nalazi na raskrižju na kojem, prema Youngovim riječima, odlučuje u kojem razvojnom smjeru treba krenuti, a istodobno kao samostalna zemlja pregovara o ulasku u Europsku uniju.
To joj pruža povijesnu mogućnost slobode biranja te građenja svog kapitalizma u Europi kakve do sada u povijesti nije bilo - moćne, ali u miru, iako okuplja mnoštvo nacija, umjesto kao do sada, u strahu od moći.
Predsjednik Mesić je po Youngovom predavanju istaknuo kako bi želio da isto predavanje poslušaju i "mediji, koji pišu o strahu od EU, stranke, sindikati, poslovni ljudi i saborski zastupnici, koji bi trebali shvatiti da je 2. svjetski rat završio i da živimo u novom vremenu, te Biskupska konferencija, jer bi možda onda o mnogim temama drukčije razmišljali i shvatili da postoji izlaz".
Europsko udruživanje je milenijski proces u kojem sudjeluje ova generacija, jer niti jedna prije nje Europu nije uspjela ujediniti niti će ijedna nakon to morati. U tom procesu sudjeluje i Hrvatska, "ali ima onih koji to ne razumiju o čemu se radi i žive u nekim strahovima".
"Umjesto da otvaramo prostor za suradnju sa svim našim susjedima, pa tako i sa Srbijom, vi imate tamo nekog 'mulca' koji zapali auto, jer je imao srpsku registraciju. Zamislite u kojoj magli taj čovjek živi", rekao je predsjednik Mesić.
I Njemci i Francuzi su za sobom imali teške ratove, ali su shvatili da treba surađivati i stvoriti pravila koje vrijede na obje strane granice, što je bio temelj EU.
Tek u takvom okružju Hrvatska može usvojiti europske standarde koji vrijede u etabliranim demokracijama. Europeizacije se stoga ne treba plašiti, već Hrvatsku treba dovesti u Europu, ali i Europu u Hrvatsku, zaključio je predsjednik Mesić.