Kako je u priopćenju za javnost navelo slovensko ministarstvo vanjskih poslova, u noti predanoj hrvatskom veleposlanstvu u Ljubljani ističe se i da je na taj način povećana poplavna ugroženost slovenskog naselja Hotiza i da je most sagrađen bez privole ili suradnje Slovenije.
"Takav hrvatski postupak u suprotnosti je s obvezom poštovanja stanja na dan 25. lipnja 1991. i zajedničke Brijunske izjave o izbjegavanju incidenata", navodi se u izjavi slovenskog ministarstva vanjskih poslova o prosvjednoj noti.
Osim toga, navodi slovenski MVP, spomenuti je postupak u suprotnosti sa sporazumima Hrvatske i Slovenije o reguliranju voda, te sporazumom o malograničnom prometu i suradnji.
"Ministarstvo vanjskih poslova Slovenije očekuje da će hrvatska strana nadležnim slovenskim organima odmah dostaviti svu potrebnu dokumentaciju u vezi sa gradnjom mosta i ceste, te da će u suradnji sa slovenskim nadležnim organima potražiti odgovarajuće sporazumno rješenje, kako bi se mogle otkloniti negativne posljedice koje će novi most i cesta imati na slovenskom državnom teritoriju", navedeno je u noti.
Isto tako, navodi se u priopćenju o protestnoj noti, Ljubljana očekuje da će se hrvatski organi, u skladu sa obvezama međunarodnog prava i europskim načelima koje moraju poštovati sve države kandidatkinje za članstvo u EU, suzdržati od svih jednostranih akata koji bi značili pokušaj prejudiciranja rješenja graničnog pitanja između Slovenije i Hrvatske, a koji imaju štetne posljedice na slovenski državni teritorij.