Oporbene stranke u raspravi su kritizirale vladu što do toga čina nije došlo ranije, pa je Slovenija Crnu Goru priznala kao zadnja država s prostora bivše Jugoslavije, a niti među članicama EU-a nije prva jer su to neke već učinile.
"Slovenija je mogla priznati Crnu Goru među prvima, a ne ovako - nakon svih država u regiji, iza svih velikih država i nakon što je to već učinila većina država u Europskoj uniji", rekao je u raspravi Anton Anderlič, predsjednik zastupničkog kluba liberalnih demokrata. Zastupnici vladajućih stranaka odbili su kritiku oporbe da je do zakašnjelog priznanja došlo zbog političkih kalkulacija, a predstavnik ministarstva vanjskih poslova tvrdi da je slovenska vlada bila prva od vlada država Europske unije koja je donijela zaključak o priznanju Crne Gore i odmah ga uputila u parlament.
Za priznanje Crne Gore glasovale su sve stranke i svih 80 zastupnika prisutnih na zasjedanju.
Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel odmah je nakon crnogorskog referenduma izjavio da će Slovenija biti među prvim državama EU-a koja će priznati neovisnu Crnu Goru, ali je često u svojim nastupima i nakon toga isticao delikatnu situaciju u kojoj se zbog toga kao i zbog pregovora o Kosovu našla Srbija koja je važna država za stabilnost u regiji.