Tim će se zakonima 60 posto od trećine neto dobiti Fonda hrvatskih branitelja namijenjene za razvojne, socijalne i humanitarne mjere, usmjeriti u Zakladu, a preostalih 40 posto u Fond za stipendiranje.
Trećina dividende od braniteljskih dionica prošle je godine iznosila oko 45 milijuna kuna.
Novcem iz Zaklade financirat će se poboljšanje statusa branitelja, a iz Fonda za stipendiranje pomagat će se braniteljima i djeci branitelja koji su na srednjoškolskom, dodiplomskom ili poslijediplomskom školovanju.
Iako podupire osnivanje Zaklade i Fonda, Pero Kovačević (HSP) smatra da se Vlada "elegantno izvukla od obveze iz Zakona o pravima hrvatskih branitelja i članova njihovih obitelji, po kojem je dužna osnovati fond iz kojeg će se stipendirati školovanje branitelja".
Zastupnici su istaknuli i da bi pravilnicima i drugim provedbenim aktima trebalo jasno propisati uvjete za dodjelu pomoći iz Zaklade, kako bi novac otišao braniteljima koji su doista socijalno najugroženiji.
Upozorili su da bi se, u protivnom, moglo dogoditi da se ideja o pomoći braniteljima razvodni, te da nitko ne dobije konkretnu pomoć.
Nikola Vuljanić (HNS) založio se da se, uz redovito, iz Fonda za stipendiranje pomaže i izvanredno školovanje branitelja i njihove djece.
Raspravu je obilježilo i "prepucavanje" HDZ-a i SDP-a oko toga tko je prozivao branitelje i smanjivao im prava, pa je tako Ingrid Antičević-Marinović (SDP) ustvrdila da bi Zaklada i Fond danas imali mnogo više novca da im Vlada nije uskratila 200 milijuna dividende od dionica HT-a.
Državni tajnik u Ministarstvu branitelja Tomislav Ivić odgovorio je da nije riječ o uskrati, nego o mišljenju struke da Braniteljskom fondu pripada isključivo dividenda koja se dijelila nakon njegova osnutka.