Državni tajnik Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Tomislav Ivić uvodno je obrazložio da je svrha zaklade poboljšati materijalni i socijalni položaj branitelja, kroz financijsku pomoć za zdravstvenu i socijalnu skrb, stjecanje zanimanja, prekvalifikaciju radi zapošljavanja, pomoć u slučaju smrti u obitelji, itd.
Osnivač zaklade bila bi država, a osnivačka prava i obveze preuzela bi Vlada. Zakladom bi upravljao upravni odbor od sedam članova, a financirala bi se, uglavnom, iz jedne trećine dobiti Fonda hrvatskih branitelja.
Predstavnici saborskih klubova podržali su predloženi zakon, ali i upozorili da kriteriji po kojima će se braniteljima i članovima njihovih obitelji dodjeljivati novčana pomoć moraju biti jasni kako bi se otklonila svaka sumnja u zlouporabe.
Ključni kriterij, po mišljenju Ivice Pančića (SDP), mora biti socijalni cenzus i bolest branitelja ili člana njegove obitelji, "a ne da se novci dodjeljuju po političkim ili rođačkim vezama".
Iako zagovara da zakon i zaklada što prije zažive, Željko Kurtov (HNS) također ističe potrebu jasnih kriterija, kako za dodjelu pomoći, tako i za raspodjelu novca za zakladu.
Kao i Pero Kovačević (HSP) i Kurtov drži da se ne smiju privatizirati sva državna poduzeća, iako Zakon o braniteljima predviđa da će se iz tih prihoda financirati Fond, a posebno ne Hrvatske šume, vode i HEP, jer ni branitelji, kako tvrdi, to ne žele.
"Interes je branitelja da rade u takvim poduzećima, a ne da se ona rasprodaju pa da postanu tehnološki višak", poručio je 'pravaš' Kovačević.
Josip Đakić (HDZ) uvjeren je da će upravni odbor zaklade pravično dodjeljivati pomoć i tako pomoći socijalno najugroženijim braniteljskim obiteljima.
Saborski klubovi u prvom su čitanju podržali i prijedlog zakona o osnivanju Fonda za stipendiranje djece zatočenih i nestalih, smrtno stradalih te branitelja invalida.