Istodobno, zemlja koja je privukla najviše izravnih stranih ulaganja bila je Britanija, koju se smatra najboljim mjestom za akvizicije bez opasnosti od miješanja vlade, navodi se u izviješću OECD-a.
Izravna strana ulaganja u 30 zemalja OECD-a porasla su u 2005. za 27 posto, na 622 milijarde američkih dolara, a snažan je rast zabilježen i u zemljama koje nisu članice te organizacije, poput Kine i Indije.
"Radi se o najvišoj razini inozemnih ulaganja od prošlog ulagačkog buma u 2001", ističe OECD.
U 2005, četvrtoj na popisu najboljih do sad zabilježenih godina, rast izravnih stranih ulaganja rezultat je ponajviše visokih profita kompanija, niskih kamatnih stopa, velike likvidnosti te jačanju cijena korporativnih dionica, kao i rasta prekograničnih ulaganja u nekretnine, navodi OECD u svojem izviješću.
U izviješću se nadalje ističe kako su prognoze za budućnost i dalje pozitivne, iako postoje određeni rizici, poput znakova otpora vlada spram inozemnih preuzimanja, te povrh svega mogućnosti rasta kamatnih stopa.
Prema podacima OECD-a, Francuska izravna strana ulaganja u druge zemlje u 2005. iznosila su 116 milijardi dolara, od čega je 48 milijardi uloženo u četiri velika preuzimanja. Britanija, koja se pokazala najvećim magnetom za takva ulaganja, privukla je tri puta više stranih investicija nego 2004. - u vrijednosti od rekordnih 165 milijardi dolara.