Svrha konferencije bila je ocjena dosadašnjeg napretka te stvaranje uvjeta povoljnijeg ozračja i okružja za strana ulaganja u tim zemljama, rekao je novinarima austrijski ministar gospodarstva i rada Martin Bartenstein. Osvrnuvši se na studiju Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) o investicijama u zemljama jugoistoka Europe naglasio je sve veću suradnju između tih zemalja i sve veća ulaganja u njima. Devedeset posto investicija ide u četiri države - Bugarsku, Rumunjsku, Hrvatsku i Srbiju. "Najveći ulagač u regiji je Austrija", kazao je Bartenstein.
Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva RH Tajana Kesić-Šapić predstavila je na konferenciji mjere koje hrvatska vlada poduzima za uklanjanje administrativnih barijera kao npr. uvođenje one-stop shopa kao pomoć ulagačima da na jednom mjestu obave sve usluge i dobiju potrebne informacije koje su im potrebne za otvaranje tvrtke. Prema njezinim riječima, u svim državama, pa tako i u Hrvatskoj, najveći je problem nedostatak promidžbe, što je posebno došlo do izražaja i u studiji OECD-a, i na tome treba raditi, posebice Agencija za poticanje izvoza i ulaganja.
Ona je konferenciju ocijenila uspješnom, posebice zbog razmjene različitih iskustava osam zemalja glede privlačenja stranih investicija. Izrazila je zadovoljstvo jer se u izvješću OECD-a pokazalo da RH "ima najveći iznos ulaganja po glavi stanovnika, što je čak 67 dolara više nego prosjek ulaganja u zemljama centralne Europe".
Prihvaćena ministarska izjava o postignutom napretku i preporukama kao smjernicama rada koje bi zemlje JE trebale poduzeti za poboljšanje investicijskog ozračja u svojim državama navodi: promicanje investicija, uklanjanje administrativnih barijera, pojednostavljenje poreza, povezivanje malog i srednjeg poduzetništva s velikim investicijskim tvrtkama, suzbijanje korupcije i s tim u vezi potreba da sve države izrade antikorupcijski program mjera.
U radu ministarske konferencije sudjelovalo je oko 100 sudionika predstavnika osam država: Albanije, Bugarske, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Moldavije, Rumunjske i Srbije.