"Cilj nam je napraviti sustav koji može opstati i koji se može unaprijediti", rekao je ministar zdravstva Neven Ljubičić, izlažući na sjednici saborskog Odbora novine iz četiri zakonska prijedloga: o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, o obveznom, o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju te o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu.
Pritom je, uz ostalo, naglasio da će "zdravstvena košarica" ostati ista, da će se uvesti veći kvantum generičkih lijekova, da će se pojačati odgovornost ravnatelja za poslovanje zdravstvenih ustanova, te da će se decentralizirana sredstva jednim dijelom moći odvojiti i za pokrivanje zaduženja.
Ministar Ljubičić je ustvrdio da pacijent konačno po zakonu dolazi u fokus i postaje zaštićen u odnosu na liste čekanja.
Član Odbora Nikola Ivaniš (PGS) je upozorio da bi prije svega trebalo reći što je generator kronične krize hrvatskog zdravstva i što je u organizaciji zdravstva defektno jer je sve bez toga samo "daljnje odgađanje rješavanja problema".
Andrija Hebrang (HDZ) mu je odgovorio da je paket zdravstvenih zakona "mali iskorak" prema naprijed te da mu je cilj da poprave, a ne da rješavaju sadašnju situaciju. Dodao je kako se njima popravlja financijska kontrola, ali se ne rješava novi priliv novca u zdravstvu, što je, rekao je, političko pitanje i treba se riješiti konsenzusom.
"Ili ćemo manje trošiti ili izabrati od koga uzeti" dodao je.
O paketu zdravstvenih zakona danas je raspravljao i Odbor za zakonodavstvo te Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu, čiji je predsjednik Zvonimir Mršić upozorio da bi se gradovima i općinama trebala pružiti zakonska mogućnost za osnivanje domova zdravlja jer je zdravstvena zaštita jedna od izričitih nadležnosti jedinica lokalne samouprave.