FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Italija: slab odziv prvoga dana ustavnoga referenduma

RIM, 25. lipnja 2006. (Hina/dpa) - Prvi dan glasovanja na referendumu o novome talijanskom ustavu završio je, a karakterizira ga slab odziv, javljaju u nedjelju mediji.
RIM, 25. lipnja 2006. (Hina/dpa) - Prvi dan glasovanja na referendumu o novome talijanskom ustavu završio je, a karakterizira ga slab odziv, javljaju u nedjelju mediji.

Nekoliko sati nakon otvaranja glasačkih mjesta broj ljudi koji su glasovali jedva je prešao deset posto. Glasovanje se nastavlja i u ponedjeljak do 17.00 sati, a rezultati se očekuju u ponedjeljak navečer.

Referendum predlaže širenje premijerovih ovlasti i određenu federalizaciju države. Više od 47 milijuna Talijana s pravom glasa mora odlučiti hoće li prihvatiti izmjene 57 od 139 članaka koliko ih je u talijanskome ustavu usvojenom poslije Drugoga svjetskog rata. Mijenjao bi se drugi dio ustava, neke bi se ovlasti prebacile na regije, dala bi se veća ovlast premijeru, a smanjila šefu države, a broj parlamentaraca smanjio bi se s 950 na 773.

Da bi referendum uspio, nije potreban izlazak natpolovične većine glasača, ali političke stranke žele veliki odaziv jer se mijenja više od trećine ustava iz 1948. godine.

Lijevi centar premijera Romana Prodija pozvao je birače da se izjasne protiv promjena, a desni centar čelnika Silvija Berlusconija poziva na njihovo usvajanje.

Kritičari predloženih reforma strahuju da će federalizacija oslabiti središnju vlast u Rimu i naškoditi nacionalnome jedinstvu.

Odredbe kojima bi se ojačala uloga predsjednika vlade predviđaju da on više ne mora na glasovanje o povjerenju pred parlamentom, te da će moći imenovati i smjenivati ministre i raspuštati parlament.

Takvim bi se reformama ojačala funkcija premijera na uštrb predsjednika države.

U slučaju da promjene ne budu usvojene, premijer Romano Prodi, koji je na toj dužnosti od svibnja, ponudio je pregovore s oporbom o postizanju prihvatljivijega okvira za reforme.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙