Nakon što je početkom tjedna potonuo na 10.792 boda, najnižu razinu od veljače, njujorški Dow Jones indeks ubilježio je dva dana snažnih dobitaka, tako da je tjedan uspio završiti u plusu 1,1 posto, na 11.014 bodova. Tehnološki Nasdaq, pak, i dalje bilježi minus, i to u visini od 0,24 posto, završivši tjedan na 2.129 bodova.
Ulagači su nastavili i prošloga tjedna pojačano prodavati dionice senzitivne na podizanje kamatnih stopa poput financijskih, pri čemu su dionice bankarskih divova Citigroupa, JPMorgan Chasea potonule za više od dva posto.
Američka vlada, naime, izvijestila je da su osnovne potrošačke cijene u svibnju porasle 0,3 posto, više nego je Wall Street očekivao, što je potpirilo očekivanja o daljnjem rastu kamatnih stopa. Nadalje, promet u maloprodaji u tome je mjesecu porastao tek 0,1 posto. Izgledi za 17. uzastopnim podizanjem američkih kamatnih stopa porasli su sada na više od 90 posto.
"To izvješće ukazuje na porast inflacije i usporavanje gospodarskog rasta, što nije dobra vijest za tržišta dionica", rekao je Todd Clark, direktor trgovine dionicama pri Nollenberger Capital Partnersu.
Ni izjave Fedovih dužnosnica s početka tjedna nisu mogle umiriti ulagače. Predsjednica podružnice Feda u Clevelandu Sandra Pianalto izjavila je da je održivi rast potrošačkih cijena premašio razinu koju ona smatra prihvatljivom. Nadalje, članica upravnog vijeća Feda Susan Schmidt rekla je da su sada potezi Feda uvelike ovisni o podacima o inflaciji, te da je američko gospodarstvo na prekretnici zbog čega je teško znati kad će dvogodišnja kampanja zaoštravanja monetarne politike biti završena.
Kako upozoravaju analitičari, mješavina potencijalno još viših kamatnih stopa i gospodarskog usporavanja mogla bi voditi u recesiju. Stoga je tržište na oprezu, a cijene dionica uvelike osciliraju. Dow je tako osam posto slabiji nego sredinom svibnja, a Nasdaq je izgubio 12,6 posto na vrijednosti od svoje rekordne razine ove godine zabilježene 19. travnja.
Iako je u srijedu predsjednik Feda Ben Bernanke izjavio pred čikaškim Ekonomskim klubom kako su inflatorna očekivanja ponešto smanjena te da je utjecaj visokih cijena energenata na gospodarstvo ograničen, te umanjio tako zabrinutosti od inflacije, potkraj tjedna ponovno su ojačale zabrinutosti na tržištu. "Svi su zabrinuti što će Fed poduzeti, a inflacija nastavlja biti top temom", rekao je Edward Bretschger, zadužen za trgovinu dionicama pri First Albany Corpu.
Na europskim burzama protekloga su tjedna nastavljeni gubici uslijed zabrinutosti oko mogućeg zaoštravanja monetarne politike diljem svijeta, što bi moglo naštetiti potražnji za sirovinama. U takvim uvjetima londonski Ftse indeks oslabio je za nešto više od jedan posto, na 5.597 bodova. Frankfurtski DAX potonuo je 1,6 posto, na 5.376 bodova.
Nervozna trgovina uslijed zabrinutosti oko kamatnih stopa i gospodarskog rasta, što ponajviše pogađa dionice kompanija u rudarskom, kemijskom i osiguravajućem sektoru, rezultirala je spuštanjem cijena dionica na europskim burzama na najnižu razinu u zadnjih više od šest mjeseci. Poseban razlog za brigu ulagačima daje potez Kine na smanjivanju kreditne ekspanzije u zemlji, koji bi mogao usporiti glavni motor svjetskog gospodarskog rasta. Samo dionice rudarske kompanije BHP Billiton potonule su 2,2 posto.
Pod pritiskom su bile i dionice tehnološkog sektora nakon oštrih gubitaka na tržištima u Aziji i Sjedinjenim Državama, pri čemu su dionice Philips Electronicsa potonule za 2,5 posto. Od gubitnika koji pripadaju tome sektoru izdvajaju se Infineon, čije su dionice pojeftinile za 2,4 posto te STMicroelectronicsove, na gubitku 1,8 posto. Nokijine su potonule 2,8 posto.
Među značajnijim gubitnicama isticala se i dionica proizvođača zrakoplova EADS, čija se vrijednost smanjila za čak 16 posto nakon što je za dodatnih šest mjeseci odgodio isporuku novog zrakoplova tipa Airbus A380, procijenivši troškove te odgode na dvije milijarde eura počevši od 2007.
"Nije baš najbolji trenutak za biti na tržištima dionica", kazao je Thomas Muehlberger, fond menadžer pri Bayern Investu u Muenchenu. "Raspoloženje je loše, prisutno je dosta bojazni oko inflacije, a uočavamo i smanjenu premiju rizika na tržištima gospodarstva u razvoju".
Vjerojatnost rasta kamatnih stopa pogodila je financijski sektor, pri čemu su dionice Alliance &Leicestera potonule 5,6 posto, Deutsche Banka za 2,5 posto i Royal Bank of Scotlanda za 3,1 posto.
Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks zabilježio je u tome razdoblju prvi dobitak na tjednoj razini od početka svibnja, poskočivši 0,9 posto, na 14.879 bodova.