Od 90 dosad testiranih osoba brojka od četvoro pozitivnih je vrlo visok postotak od oko 3,6 posto, kažu u Udruzi liječenih i oboljelih od hepatitisa "Hepatos".
Akcija se provodi od 20. svibnja do 20. srpnja, a u samo prva četiri dana za testiranje se javilo oko 200 građana.
Dosadašnje epidemiološke studije pokazuju da je u Zagrebu vrlo vjerojatno oko 10.000 osoba zaraženo virusom, što je oko 1 posto populacije, no zbog niske stope testiranja godišnje se otkrije samo desetak oboljelih.
Od zasad testiranih kod jedne osobe je potvrđeno da je primila transfuziju krvi prije 1993. godine, kad se krv nije testirala na hepatitis C, a za ostale još nema podataka na koji su se način zarazili.
Osim primatelja transfuzije prije 1993., u rizične skupine osoba koje bi se trebale testirati također spadaju intravenski korisnici droga, bolesnici na hemodijalizi, djeca majki zaraženih hepatitisom C, osobe rizičnog seksualnog ponašanja i osobe sa simptomima i znacima bolesti jetre.
Praksa, međutim, pokazuje da se kod oko 20 oboljelih nikad ne utvrdi način zaraze.
U Hepatosu ističu da je hepatitis C vrlo ozbiljna virusna bolest koja prvenstveno napada i oštećuje jetru, a kako većina osoba ne zna da su oboljele, najčešće prelazi u kronični oblik.
U kasnoj fazi neotkriveni hepatitis C povećava mogućnost nastanka ciroze i karcinoma jetre, pa čak i uzrokuje smrt.
Šanse za izlječenje hepatitisa C puno su veće ako se otkrije u ranoj fazi, ali zbog niske stope testiranja otkrije se mali broj zaraženih.
Besplatno i anonimno testiranje provodi se svakim radnim danom od 8 do 16 sati, a građani se mogu informirati na telefon 46 96 125.