Besplatno testiranje provodit će se u Zavodu za javno zdravstvo Grada Zagreba od 20. svibnja do 20. srpnja, a cilj akcije je upoznati javnost s tom bolesti, načinima zaštite i njenog ranog otkrivanja, istaknuto je na konferenciji za novinare u Gradskom poglavarstvu na kojoj su sudjelovali i vodeći zagrebački liječnici, stručnjaci za bolesti jetre.
"Drago nam je što smo ostvarili suradnju lokalne vlasti, Grada Zagreba i nevladinog sektora - Udruge Hepatos i vjerujemo da ćemo tom suradnjom pružiti primjer drugim gradovima da na sličan način educiraju svoje građane", rekao je zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Pročelnik Gradskog ureda za zdravstvo, rad, socijalnu zaštitu i branitelje Zvonimir Šostar je naveo da će Grad Zagreb za početak izdvojiti 280.000 kuna za tu akciju, dok će Udruga Hepatos "pokriti" izdatak do 500.000 kuna.
Tatjana Reić, predsjednica hrvatske Udruge Hepatos, čije je sjedište u Splitu, navela je da su šanse za izlječenje hepatitisa C puno veće ako se otkrije u ranoj fazi, ali da se zbog niske stope testiranja otkrije mali broj zaraženih.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) u svijetu ima oko 200 milijuna ljudi zaraženih hepatitisom što je tri posto svjetske populacije. Na osnovi epidemiološke studije procjenjuje se da je u Hrvatskoj zaraženo oko 60.000 ljudi, a u Zagrebu njih oko 10.000.
U brošuri o hepatitisu C koju izdaje Grad Zagreb navodi se da bi se na hepatitis C trebali testirati ponajprije intravenski korisnici droga, primatelji transfuzija krvi i krvnih derivata prije 1993., bolesnici na hemodijalizi, djeca majki zaraženih HCV-om, osobe rizičnog seksualnog ponašanja i osobe sa simptomima i znacima bolesti jetre.