On je kazao da je SAD ipak spreman dati savjete oko postupaka za oporavak džungle i uklanjanje posljedica upotrebe otrovne kemikalije koje su vidljive i 30 godina nakon završetka Vijetnamskog rata (1964.-75.).
Rumsfeld, koji je u nedjelju doputovao u Hanoi, razgovarao je s vijetnamskim kolegom Phamom Van Traom i vojnim dužnosnicima, a pitanje posljedica dioksina i narančastog agensa spomenula je vijetnamska strana.
"Jedino možemo pružiti raspoložive znanstvene informacije, informacije iz povijesnih arhiva i tehničke savjete o načinu razmatranja pitanja", izjavio je neimenovani dužnosnik.
"Spremni smo napraviti više. Slažemo se oko održavanja sastanaka stručnjaka da vidimo što možemo učiniti", dodao je on.
Tijekom Vijetnamskog rata američke postrojbe uobičajeno su koristile narančasti agens koji sadrži dioksin, u borbi protiv prokomunističkih snaga na jugu zemlje.
Vlasti u Hanoju procjenjuju da je više milijuna osoba izloženo izravno ili neizravno posljedicama američkih kemijskih proizvoda u Vijetnamu.
Prošle godine sud u New Yorku odbacio je vijetnamsku žalbu protiv dvaju divovskih proizvođača američih kemijskih proizvoda - Monsanta i Dow Chemicala.