Ovom inicijativom želimo pokazati javnosti prirodni fenomen koji će Hrvatska zauvijek izgubiti izgradnjom hidroelektrane, te ukazati na nedostatke i moguća alternativna rješenja za dobivanje jednake ili veće količine energije koje se mogu proizvesti istim ili čak manjim ulaganjima, poručuju udruge.
Ističu kako je rijeka Dobra tipična krška rijeka, a hrvatski krš poznat u svjetskim razmjerima.
Izgradnja hidroelektrane Lešće temeljena je na studiji utjecaja na okoliš iz 80-tih godina prošlog stoljeća, no po današnjim zakonima gradnja nije moguća jer je u suprotnosti s međunarodnim konvencijama te Direktivama EU o staništima i pticama te Okvirnoj direktivi o vodama koja obvezuje države da ne pogoršavaju stanje vodenih cjelina, a naročito ako postoji alternativno rješenje, upozorili su iz Zelene akcije.
Činjenica je i da je to izuzetno vodopropusno područje koje neće moći zadržavati vodu unutar jezera bez stalnih i značajnih ulaganja, što daje argument više da se još jednom preispita isplativost ovog projekta, ističu udruge.
Tvrde da nisu ispunjeni zakonski preduvjeti za početak radova (iako su već davno započeli), odnosno da po nekim informacijama HE Lešće nema građevnu dozvolu i da je poništen natječaj za izvođača radova.