"Pedeset i devet spomenika kulturnog i prirodnog naslijeđa kojima je ova regija zastupljena na UNESCO-voj listi svjetske baštine ponajbolja su potvrda istinitosti te tvrdnje" rekao je Mesić sudionicima skupa Opatija summit 2006.
Predsjednik RH ocijenio je kako naslijeđe, da bi bilo živo, treba komunicirati s vremenom i koristiti se kao čimbenik poticanja razvoja, razumijevanja i suradnje, a ne kao temelj za podizanje novih zidova.
Za širenje međunarodne kulturne suradnje, ustvrdio je, zainteresirane su sve zemlje svijeta koje nastoje očuvati i razvijati svoj kulturni identitet i pri tom izbjeći krajnosti - globalnu kulturu unifikaciju ili kulturnu izolaciju.
"Upravo obrnuto, želimo postići kulturnu integraciju i 'velikih' i 'malih' kultura, a na ovom prostoru - možda i važnije nego u bilo kojem dijelu Europe - kroz takvu politiku osigurati punu zaštitu i integraciju manjina" naglasio je Mesić.
On je dodao kako o činjenici da je Hrvatska toga svjesna svjedoči i podatak da je upravo Hrvatska prva europska država koja je ratificirala Konvenciju o zaštiti i promociji kulturne raznolikosti.
Kulturnu suradnju Hrvatske, prema riječima njezinog predsjednika, obilježava otvorenost koja korenspondira s geostrateškom definicijom Hrvatske kao zemlje srednje Europe, Mediterana i europskog jugoistoka i kao zemlje kojoj je stalo do demokracije, mira i suradnje u regiji.
"Kulturna suradnja ove regije već sada pokazuje da se zajednički kulturni krugovi i dijelovi povijesti mogu prevesti u nove zajedničke teme suradnje i suvremenih duh kulturnog partnerstva" kazao je Mesić dodavši kako je jedna od takvih tema i komunikacija naslijeđa o kojoj govori opatijski skup.